Întrebare recomandată | JohannesZu a întrebat:

Am si eu o intrebare adresata numai persoanelor care stiu sigur sigur, nu celor care isi dau cu parerea sau din auzite!, Pistoalele neletale de ex. AirSoft cele 1J sau chiar pana la 2J, iti trebuie permis de port arma pentru a tine unu in casa sau sunt considerate de jucarie cum erau cele cu bile odata, eu sunt interesat de unu cu CO2!?

Răspuns Câştigător
| emilitalia a răspuns:

Eu sunt membru la un club de airsoft si pot sa te anunt ca inca nu trebuie o autorizatie sau permis. Spun inca deoarece circula o vorba prin care se spune ca se va introduce o lege si pentru ele. Poti sa te inscrii si tu la un club daca ai varsta aferenta acestui"joc"si atunci chiar vei fi in regula altfel dat fiind asemanarea perfecta cu armele originale(acestea fiind copii fidele) poti sa ai probleme cu politia.

| JohannesZu explică (pentru emilitalia):

Multumesc tuturor pentru rasp!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform legii nr.295/2004, pentru armele de tip airsoft nu este necesar permis de portarma.

| Skate_Vlad_1990_lSFJ a răspuns:

Buna! Nu ai nevoie de permis pentru pistoalele neletale, mai ales pentru cele cu dioxid de carbon. Stiu sigur.

| JohannesZu explică (pentru Skate_Vlad_1990_lSFJ):

Nu stiu ce sa zic, am citit aseara un articol in care tipu' a lasat de inteles ca si la cele neletale iti cam trebuie permis de port arma doar ca tipul a specificat la cele cu gloante oarbe sau de cauciuc iar mai jos spunea de aceste arme

Mai jos cItez ce a spus tipu!
Inainte de a va povesti toata procedura obtinerii permisului de port-arma trebuie sa va explic niste chestii legate de detinerea unei arme neletale pentru autoaparare. Da, discutam de arme neletale (cu gaz sau bila de cauciuc) pentru ca, pentru a detine arme letale trebuie sa fii procuror, judecator, parlamentar, ofiter sau sa transporti valori (plus cursuri de tir, disciplina tragaciului etc).

In primul rand trebuie sa stiti ca armele neletale functioneaza pe acelasi principiu ca armele letale. Cartusul este umplut cu praf de pusca dar la capat nu mai are glontul metalic ci o bila de cauciuc. Puterea unui astfel de cartus variaza de la 15 jouli pana la 50 de jouli, in functie de producator (cele rusesti am inteles ca-s cele mai bune, cele bosniace cele mai proaste). Pentru a intelege mai bine care-i treaba cu puterea asta, aveti in continuare o poza cu rezultatul unei bile de airsoft care a iesit dintr-un pistol cu puterea de 1.2 jouli si a atins, dupa 5 metri, fata unui jucator.

Adresa articolului :
http://www.sebastianbargau.ro/......toaparare/