| Drinceanu a întrebat:

Am si eu o intrebare daca bunica mea is a cumparat o casa cu acte de mana dar primul cate a stat in casa a decedat si nu este inscrisa la vartea funceara titularul dar pozitia casi este, si nici la primarie nu figurraza...dar eu platesc impozit pe ea cum pot sa fac un contract daca cele de mana nu le mai gasesc...pot sa fac altul ..cum?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai mai pus intrebarea si retin ca ti-am raspuns.
Daca nu mi-ai vazut raspunsul il repet aici:
Ai putea sa inchei un nou contract doar daca titularul dreptului de proprietate care a vandut bunicii mai traieste.
Daca nu mai traieste tot ce poti face este o actiune in uzucapiune la judecatorie.
Daca nu te descurci singur apeleaza la un avocat, pentru actiunea in uzucapiune.
Daca platesti impozit atunci figureaza la primarie, compartimentul de impozite si taxe locale apartine de primarie.