| OnlyDga a întrebat:

Masina tatalui nu e inmatriculata. Eu sunt incepator si trebuie sa pun semnele alea din cate stiu, nu? Daca nu primesc amenda? Pot sa le pun momentan asa daca nu e inmatriculata?

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E infracțiune s-o conduci neînmatriculată

| danbnz a răspuns:

Daca o conduci neinmatriculata te duci la puscarie si cu semne si fara semne.

| Alexandrionelu a răspuns:

Poți sa le pui, poți sa o și conduci la tine în curte, sau altundeva, dar nu pe drumurile publice!

| Bizon95 a răspuns:

DA, poti sa pui ce vrei pe masina ta, sau al lui tata, daca te lasa, inclusiv un banner mare cat casa pe care sa scrie ca esti incepator

totul e sa NU O CONDUCI neinmatriculata, cel putin nu pe drumurile publice

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Semnul de incepator se pune doar daca si cand o sa circuli pe drumurile publice cu masina aflata in legalitate, respectiv dupa ce tatal tau o inmatriculeaza.
Sper ca stii ca fapta de a circula pe un drum public cu o masina neinmatriculata constituie infractiune, conform art.334 Cod penal si se pedepseste cu inchisoare de la 1 an la 3 ani sau cu amenda penala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce nevoie ai de semne daca masina nu e înmatriculata si implicit nu poți circula cu ea?

| OnlyDga explică:

Imi cer scuze fratilorrolling on the floor)) am vrut sa zic ca e inmatriculata pe alta tara, nu ca nu e inmatriculatarolling on the floor) vai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OnlyDga):

Atunci da, pune semnu

| Simpatic a răspuns:

Ce intrebare ridicola ai pus! Cum adica nu e inmatriculata? Adica nu are numere puse pe ea? pai si cum o conduci ca primul echipaj de politie te opreste! Mai invata legislatie ca vad ca nu stapanesti notiunea de ce inseamna ca circula un autovehicul neinmatriculat, care este infractiune!
Ce ai intrebat tu cu semnele de incepator este ca aia care fura o masina si isi trag centura de siguranta...ei ai totusi un scop sa nu fie trasi pe dreapta, la tine nu are nicio logica intrebarea!

| Directioner99 a răspuns:

Desigur,poti sa le pui in geam, insa masina nu o poti scoate pe drumurile publice deoarece este considerata INFRACTIUNE, se pedepseste cu inchisoarea si anularea permisului de conducere.

| darrio2007 a răspuns:

Le poti pune dar nu ai voie sa circuli cu ea pana nu ai toate actele masinii in regula. Poti sa iti faci doar poze cu ea stand pe loc.