| karrry9999 a întrebat:

Am si eu o nedumerire. Eu am plecat din Romania cu ambii parintii si acum sunt in Italia. Pot sa plec in Romania doar eu cu avionul fara parinti? Am 15 ani. Va rog sa ma lamuriti. Daca se poate in ce circumstante? Va roog

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti reveni in Romania fara nici o problema, doar cu cartea de identitate sau pasaport.
Problema o sa fie la reintoarcerea in Italia, daca nu esti insotit de ambii parinti, vei avea nevoie de o declaratie autentica a ambilor parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in Italia si indica un insotitor major.

| Zenithf a răspuns:

Poti pleca in si din strainatate doar insotit de parinti, unul din parinti sau un reprezentant legal al acestora. In cazul in care este doar un parinte sau in cazul reprezentantului legal, tutore, cel pe care il insotesti trebuie sa aiba o aprobare scrisa si legalizata (procura) din partea parintelui care nu te insoteste.

| marin81 a răspuns:

Din cate stiu eu trebuie sa ai o procura de la parinti si sa fii insotita de un adult, nu neaparat parinti (mergeti la ambasada si acolo cred ca se pot face actele)

| Andreea555012 a răspuns:

Dacă ești minor ai nevoie de însoțitor de bord pe care i-l platesti.