| AlexGherghe a întrebat:

Am si eu o problema. Eu cu prietena mea vrem sa plecam in strainatate, iar in momentul in care o sa plecam o sa am 18 ani, dar ea nu. Stiti cumva daca pot sa fac procura pentru ea, avand in vedere ca abia ce implinesc 18 ani?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Procura legala se poate face la orice Notar public, unde trebuie sa vina parintii fetei (ambii) si sa semneze declaratia legala, ca sunt de acord sa ti-o incredinteze pe fiica lor minora, sub tutela ta. Doar in situatia asta puteti pleca impreuna.

Eu ti-as sugera sa pleci primul, sa-ti gasesti cazare, de munca sa-ti faci o situatia acolo si dupa ce ea implineste 18 ani, sa vina si ea.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu tu trebuie sa dai declaratia (nu procura) pentru prietenta. Declaratia trebuie s-o dea ambii parinti a prietenei, la un notar public, care o va autentifica si in declaratie va scrie ca sunt de acord ca fata sa plece in strainatate si te indica pe tine ca insotitor major.