| stefan563 a întrebat:

Doar ce am vazut la TV ca cica se va pune o lege sa nu se v-a mai vanda suc copiilor sub 16 ani. Ce parere aveti? Se v-a impune? Se v-a respecta? Eu nu cred ca se v-a respecta avand in vedere ca pana si bauturi alcoolice si tigari se vand minorilor.

15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Să se impună legea, că de respectat, se va respecta în timp (după nişte amenzi usturătoare şi conştientizarea problemei).

Tare mi-ar plăcea ca şi chinuirea şi uciderea voită a animalelor să fie în afara legii, ilegale. Probabil doar atunci ne vom putea numi "evoluaţi" ca societate.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Si ma rog,, de ce s-ar da amenzi pentru asa ceva? Pentru vanzarea sucului? Vorba celui care a intrebat,, se vand tigari si bere/vin copiilor si nu se vand sucuri... halal!

| NOname a răspuns (pentru Drimmero):

Ar trebui să nu se vândă Tot ce este dăunător pentru sănătate (deci şi sucurile din comerţ pline de chimicale) Cel Puţin copiilor.

| stefan563 explică (pentru NOname):

Practic in ziua de azi totul e dăunător din cauza chimicalelor

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Daca e s-o luam asa, ar trebui sa se desfiinteze toata magazinele, ca nu e nimic sanatos acolo,, dar na.

| NOname a răspuns (pentru stefan563):

Nu chiar totul, dar, în orice caz, unele produse sunt mult mai nocive decât altele. E o diferenţă enormă între o ţigară sau otrava de la McDonald's şi o roşie sau o salată verde culeasă din grădina proprie.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

In produsele de la Mc, cred ca nici nu se pune carne,, sigur sunt chestii care simuleaza carnea, fiind mult mai nocive.

| stefan563 explică (pentru Drimmero):

Ba nu e carne reala tratata cu chimicale si multe altele, inca nu s-a inventat carne artificiala/anorganica

| NOname a răspuns (pentru Drimmero):

Cred că crezi prost.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Oricum,, tot ce stiu e ca Mc-ul in timp te imbolnaveste fara ezitare, vezi populatia americana cat de obeza este, plina de boli ale inimii si diabet.
Citisem un articol acu' ceva timp despre un fel de mancare in care ar fi trebuit sa contina carne de peste, iar cineva a dat in judecata mc-ul pentru ca nu era carne de peste acolo

| Drimmero a răspuns (pentru stefan563):

O sa se ajunga si acolo!

| NOname a răspuns (pentru Drimmero):

Da, distruge sănătatea negreşit.
http://youtu.be/jAnCOHCVjyU

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Sanatatea tot ti-o distrugi, fie acum sau peste 20, 30,, 100 de ani, de murit tot mori.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Eu inca mai sper sa "se puna" o lege care sa-i OBLIGE pe toti romanii sa scrie si sa vorbeasca o limba romana corecta. Si, eventual, sa nu li se vanda nici macar paine analfabetilor. Cand VA aparea legea asta, o sa ma intorc si eu in Romania.

| Nitroblast a răspuns:

O porcarie. Deocamdata vezi pustani si pustance de 12-13 ani cu sticla de bere si cu pachetul de tigari pe strada, iar adolescenti cu ketamina de la farmacia veterinara, nenorocit de pure magic powder de la coffee shopuri si fel de fel de alte rahaturi aparent legale. Cred ca sunt lucruri mai importante de facut decat a interzice sucul. O fi chimic de trazneste dar nu intri in sevraj din cauza lui, nu iti vine sa te sinucizi sau sa te dai cu capul de pereti, nu... etc.