| Mihai_Lostun_1997 a întrebat:

Am suspendat permisul de conducere pe perioada de 90 de zile deoarece am fost prins de aparatul radar cu 103 kmh in localitate, nu am susținut proba teoretica pentru reducerea suspendării si se apropie sfârșitul celor 90 de zile... Am dreptul sa îmi ridic permisul de conducere la imediat după trecerea celor 90 de zile? Nu vreau citate din codul rutier, vreau sa imi răspundă cei ce au pățit asta sau cunosc acest lucru... Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti obtine permisul dupa implinirea termenului de suspendare, pentru suspendarea dreptului de a conduce nu trebuie sa sustii testul.

| Mihai_Lostun_1997 explică (pentru Ioandelasal):

Deci nu va trebui sa aștept 120 de zile cum am auzit povesti... Si apropo îmi trebuie vreo cerere scrisă de la politie sau merg doar cu dovada, buletin si proces verbal, eventual chitanta amenda, am si o copie după chitanță amenzii

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mihai_Lostun_1997):

Nu stiu daca este nevoie de cerere scrisa, n-am fost intr-o asemenea situatie, dar nu cred ca este nevoie. Este destul sa mergi cu cartea de identitate, dovada si copia chitantei, daca nu ai comunicat-o atunci cand ai platit amenda.