| Baiattt a întrebat:

Am terminat liceul anul trecut,am luat si bac-ul si m-am inscris la facultate iar din cauza unor probleme personale, financiare si etc am renuntat.Intre timp am si lucrat cu taicameu la lucru dar din pacate firma a dat faliment.
Exact astazi mi-am adus aminte de somaj.Si acum va intreb : mai pot primi somaj? Daca nu, nu dar daca da (cand ma duc spun ca am si lucrat 1-2 luni sau nu are rost?) cum procedez sau e prea tarziu pentru somaj?

Cateva sfaturi/lamuriri va rog.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a putea fi inscris la somaj trebuie sa ai un stagiu de cotizare la somaj de cel putin 12 luni in ultimele 24 de luni sau sa fii absolvent de liceu si sa nu urmezi facultatea. Tu nu indeplinesti nici una dintre aceste conditii.

| Baiattt explică (pentru Ioandelasal):

Dar nu mai sunt la facultate straight face

| Ioandelasal a răspuns (pentru Baiattt):

Ai fost la facultate si te-ai retras. Nu trebuia sa fii deloc.