| mgtow a întrebat:

Am timp o saptamana sa rezolv cu actele pentru a cumpara un imobil prin credit ipotecar? Daca nu voi imputernici pe cineva. Vin in 16 decembrie in tara si plec pe 22. O sa am suficienti bani pentru avans si nu vreau sa apelez prin prima casa pentru ca e dobanda mare de platit, prin credit ipotecar ar trebui sa mearga mai repede procedura nu?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Depinde de acte si de banca aleasa. Daca te-ai înțeles cu vanzatorul, acesta se poate ocupa de evaluare, certificat energetic, programare la notar, iar tu poți obtine de la distanță o preaprobare a creditului. Daca toți acești pasi sunt făcuți, in 24 de ore ar fi rezolvat tot.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Analiza unui dosar de credit imobiliar dureaza si 1 luna. Trebuie depuse suficiente acte, faca o evaluare a imobilului de catre banca samd. Sub nicio forma in 4 zile si inaibte de Craciun nu se rezolva

| Freya1 a răspuns:

In general creditele astea durează mult.Dar prin prima casă nu poti sa scoti daca nu esti căsătorit.

| gogu220 a răspuns:

Eu am apelat la o firmă specializată pe acest domeniu. Am fost o dată la notar pentru împuternicire, şi încă o dată când am semnat actele. În rest s-a ocupat firma şi nu a luat foarte mult.
Am fost mulţumit.
Dar a durat mai mult de 7 zile. Chiar şi cu taxe plătite la urgenţă, banca se mişcă încet, chiar dacă e Austriacă.

| mgtow explică (pentru gogu220):

Platesc 5 ani la dezvoltator doar buletinu le trebuie si se rezolva pe moment.