| johnynho a întrebat:

Am un matiz pe numele meu. Deoarce am 24 de ani si detin permis de conducere doar de 6 ani, asigurarea la matiz este foarte mare, respectiv 440 lei pe 6 luni. Intrebarea mea este: daca ii vand masina mamei sau i-o donez, mai trebuie platit timbru de mediu. Mentionez ca masina este inmatriculata in Romania.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La transmiterea dreptului de proprietate, indiferent daca prin donatie sau vanzare-cumparare, de regula se plateste valoarea timbrului de mediu, la inmatricularea pe donatar(cel care primeste donatia) sau cumparator.
Nu se plateşte timbrul de mediu în cazul că maşina a mai fost înmatriculată în perioada 2007-2011 şi nu s-a cerut restituirea taxei atunci plătite. Chiar poate fi restituită diferenţa de taxă, dacă taxa plătită atunci a fost mai mare decât valoarea timbrului de mediu.
Pentru a nu trebui ca mama ta sa plateasca timbrul de mediu poti s-o treci si pe ea pe certificatul de inmatriculare, ca proprietar si atunci poate achita ea RCA. De asemenea puteti incheia un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta), in acesta se poate specifica faptul ca mama ta va achita RCA.

| JohnnyBi a răspuns:

Serios? eu am 24 de ani, skoda octavia 2013 (masina noua, deh) si dau 860 ron pe 12 luni la asirom...

| Fferdy a răspuns:

Nu se mai plateste.