| Alex_9605 a întrebat:

Va voi prezenta pe scurt problema mea.
In vara anului trecut (2012) am achizitionat un autoturism second hand din Romania deja inmatriculat. Am trecut masina pe numele meu. Fiind student cu varsta de 20 de ani cu scumpirile de anul acesta nu imi permit sa platesc asigurarea de 11 mil pe jumatate de an comparativ cu 4 mil cat am platit acum o luna si jumatate. Intrebarea se pune in felul urmator: Pot trece masina pe numele mamei mele si sa inchei o asigurare RCA pe numele ei chiar daca nu detine permis de conducere si ulterior pot folosi aceasta masina daca ea este plecata din tara? Daca da care sunt etapele de urmat? Rog pe cineva care cunoaste legile in vigoare cu modificarile ulterioare sa-mi raspunda. Multumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Masina o poti trece pe numele mamei si apoi o poti folosi doar ca ea nu poate face asigurarea, neavand permis de conducere.