| neaivan a întrebat:

Am un pamant si este extravilan, vreau sa-mi construiesc o casa, unde trebuie sa merg pentru a trece terenu in intravilan, la primarie? ( terenul nu se alfa la marginea intravilanului)

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate trece un teren extravilan in intravilan decat prin hotarare a Consiliului local. Daca terenul nu este situat langa actualul intravilan atunci slaba speranta sa obtii includerea lui in intravilan dar poti incerca, adresand o cerere in acest sens Consiliului local, nu ai nimic de pierdut.

| lpavel a răspuns:

Terenul nu-l poti face tu in intravilan! happy
Primaria decide cand devine un teren intravilan!
Deci daca nu ai alt pamant mergi la primarie si vorbeste cu primarul sau vice primarul, cine stie poate reusesti sa-i convingi sa puna si zona aia in intravilan, sa nu mai amintesc ca trebuie sa puna in intravilan nu numai pamantul tau ci o mare parte a terenului de acolo, daca asta nu e posibil din cauza unor viitoare probleme (inundatii, denivelari etc) atunci poti uita sa faci tu casa acolo.
Oricum tu mergi la primarie vorbesti cu ei si te vor lamuri care-i situatia!
Fi si tu mai indulgent spune-le ca nu ai in alta parte, nu ai bani cu ce sa cumperi... poate vei reusi sa faci ceva! Bafta multa! ca vei avea nevoie! happy