| CattanyMihai778 a întrebat:

Buna ziua,doresc sa cumpar o casa veche care are in acte pamantul intravilan+extravilan,iar cel extravilan este trecut ca si agrar,din cate stiu nu-mi da voie legea sa cumpar pamant extravilan-agrar daca nu indeplinesc mai multe conditi,dar ca sa-l cumpar il pot trece la primarie ca si pasune, vie, livada etc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prin teren agricol nu se intelege doar terenul arabil ci si terenul cu plantatii, citez:
"ART. 4.
  (1) Înstrăinarea prin vânzare a terenurilor agricole situate în extravilan se face cu respectarea condiţiilor de fond şi de formă prevăzute de Legea nr. 287/2009 privind Codul civil, republicată, cu modificările ulterioare, şi a dreptului de preempţiune, la preţ şi în condiţii egale, în următoarea ordine:
  a) preemptori de rang I: coproprietarii, rudele de gradul I, soţii, rudele şi afinii până la gradul al treilea inclusiv;
  b) preemptori de rang II: proprietarii investiţiilor agricole pentru culturile de pomi, viţă-de-vie, hamei, irigaţii exclusiv private şi/sau arendaşii. În cazul în care pe terenurile supuse vânzării se află investiţii agricole pentru culturile de pomi, viţă-de-vie, hamei şi pentru irigaţii, prioritate la cumpărarea acestor terenuri au proprietarii acestor investiţii;"

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti cumpara casa si terenul intravilan aferent fara probleme dar pentru cel extravilan exista o anumita procedura privind dreptul de preemptiune si fara aceasta notarul public nu va incheia si autentifica actul de vanzare-cumparare.
Terenul extravilan se trece la primarie conform folosintei pe care o are in prezent.

| CattanyMihai778 explică (pentru Ioandelasal):

Si daca actualul propietar il trece la primarie ca pasune, vita de vie etc este vorba doar de 70 de ari atuncea poate notarul sa ma treaca propietar-sa-l cumpar?

| Ioandelasal a răspuns (pentru CattanyMihai778):

Ti-am spus ca pentru terenurile extravilane se aplica dreptul de preemptiune, nu are importanta cum este trecut terenul la primarie (pasune, agricol, livada, vie, etc).
Sigur ca, dupa expirarea termenului pentru preemptiune si daca niciunul dintre preemptori nu vrea sa cumpere, notarul poate sa incheie si autentifice contractul pentru acest teren.

| CattanyMihai778 explică (pentru Ioandelasal):

Legea observ ca se refera doar la agricol, nu si daca e trecut altcumva:
Condiții pentru persoanele fizice care cumpără teren agricol-extravilan:

a) să aibă domiciliul/reședința situat/situată pe teritoriul național pe o perioadă de cel puțin 5 ani anterior înregistrării ofertei de vânzare;
b) să desfășoare activități agricole pe teritoriul național pe o perioadă de cel puțin 5 ani, anterior înregistrării acestei oferte;
c) să fie înregistrate de autoritățile fiscale române cu minimum 5 ani anterior înregistrării ofertei de vânzare a terenurilor agricole situate în extravilan.

| CattanyMihai778 explică (pentru Ioandelasal):

Tocmai ca am vorbit cu cineva si notarul "Pe risc"l-a trecut propietar de extravilan fara a mai trece prin premtori, ce parere ai de asta, sa ma risc? cred ca daca ajunge vreunul din terti sa dea in judecata, ce poate pati el sau notarul?

| Ioandelasal a răspuns (pentru CattanyMihai778):

In primul rand notarul poate fi sanctionat disciplinar sau chiar sa fie acuzat de fals in acte publice, daca trece in contract ca a fost respectat dreptul de preemptiune.
Vanzatorul poate fi sanctionat pentru instigare la acea infractiune.
De asemenea contractul de vanzare-cumparare poate fi anulat partial, respectiv numai pentru terenul extravilan.

| CattanyMihai778 explică (pentru Ioandelasal):

Din ce am a cumparat extravilanul prin "dare in plata"(aicea nu ma pricep cu ce se mananca)si cica premtori nu poate face nimic in situatia asta, ai auzit de asa ceva?

| CattanyMihai778 explică (pentru Ioandelasal):

Imi spune ca sa vorbesc cu notarul si sa imi treaca extravilanul ca"dare in plata" dar de la actualul propietar, intravilanul+extravilanul este la un loc pe acelasi cadastru, deci daca ar face asa se poate, ar fi legal?

| Ioandelasal a răspuns (pentru CattanyMihai778):

Nu stiu cum este, fiind pensionar nu m-a interesat aceasta problema.
Du-te la un notar public si o sa-ti spuna exact.

| Ioandelasal a răspuns (pentru CattanyMihai778):

Prin teren agricol nu se intelege doar terenul arabil ci si terenul cu plantatii, citez:
"ART. 4.
  (1) Înstrăinarea prin vânzare a terenurilor agricole situate în extravilan se face cu respectarea condiţiilor de fond şi de formă prevăzute de Legea nr. 287/2009 privind Codul civil, republicată, cu modificările ulterioare, şi a dreptului de preempţiune, la preţ şi în condiţii egale, în următoarea ordine:
  a) preemptori de rang I: coproprietarii, rudele de gradul I, soţii, rudele şi afinii până la gradul al treilea inclusiv;
  b) preemptori de rang II: proprietarii investiţiilor agricole pentru culturile de pomi, viţă-de-vie, hamei, irigaţii exclusiv private şi/sau arendaşii. În cazul în care pe terenurile supuse vânzării se află investiţii agricole pentru culturile de pomi, viţă-de-vie, hamei şi pentru irigaţii, prioritate la cumpărarea acestor terenuri au proprietarii acestor investiţii;"

| Vântulalb a răspuns:

Ce lege spune ca nu-l poti cumpara?! Doar daca esti cetatean strain. Acolo sunt niste conditii dar pe care eu nu le cunosc.
Nici nu este obligatoriu sa-l cumperi odata cu casa. Poate vrea proprietarul sa ti-l bage pe gat.
Nu poti schimba tipul terenului decat in anumite conditii stricte.