| AndreiBogos a întrebat:

Mi-am cumparat un teren intravilan. Pe contract scrie cu destinatie arabil. Vreau sa-mi fac o casa, dar pana vine autorizatia, vreau sa-mi construiesc un gard inainte. Terenul are gard facut pe 3 parti (laterale si la vale), mai trebuie facut doar partea de la deal. Intrebarile mele sunt:
1. Imi trebuie autorizatie pentru a face gardul de la deal?
2. Daca da, ce se intampla daca il fac fara autorizatie?
3. Se poate obtine autorizatia abia dupa ce il construiesc? Am un vecin care tot intra pe terenul meu si as vrea sa-l fac cat mai repede.
Multumesc.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.In mod normal ai nevoie de autorizatie si pentru imprejmuire.
In primul rand ar trebui sa-l intrebi pe vanzator, daca a avut autorizatie pentru gardul existent. Daca a avut poti sa-l faci si pe cel de la deal.
2. Poti fi amendat, daca nu exista autorizatie dar nu cred ca o sa fii, in situatia existenta.
3.Se poate obtine, dar numai cu plata amenzii.

| Mario76 a răspuns:

Pentru orice fel de constructie, chiar daca este proprietate personala, este necesar sa obtii autorizatie de construire. Construirea fara autorizatie, atrage dupa sine amendarea si daramarea constructiei pe cheltuiala proprietarului. Cel mai bine ar fi sa faci un gard provizoriu din plasa de sarma, pentru a delimita astfel intrarile abuzive pe terenul detinut. Nu stiu insa cum vine treaba aia cu teren intravilan, dar destinatie arabil. Ca in acel caz este extravilan, nu este teren pretabil pentru constructii si trebuie sa soliciti primariei trecerea lui in intravilan.

| minrest a răspuns (pentru Mario76):

Un teren poate fi intravilan, dar sa nu fie construit nimic pe el si nici autorizatie scoasa, cum ar putea atunci destinatia sa fie de constructie? Deocamdata e arabil. De trecut in intravilan nu e asa simplu, se face doar pentru proiecte de dezvoltare mai mari, nu pentru o casa.

| Mario76 a răspuns (pentru minrest):

Imi cer scuze, nu stiam cum e aia intravilan dar destinatie arabil. Ai perfecta dreptate. Nefiind nimic construit, ar trebui sa fie asa cum spui. Ma intreb atunci cum exista acel gard construit pe o parte din teren? Fara autorizatie?

| AndreiBogos explică (pentru Mario76):

Exact asa scrie in contract. "teren cu suprafata de 835 mp cu destinatie arabil, situat in intravilanul comunei..."

Ok deci teoretic nu ai voie sa faci. Intrebarea e cine vine sa te verifice? Stie cineva ca ti-ai facut fara autorizatie?

| minrest a răspuns (pentru Mario76):

Are foarte mult sens sa ingradesti un teren arabil. Eu nu stiu daca pentru a ingradi iti trebuie autorizatie. Daca iti trebuie, a scos-o un proprietar anterior, ca sa nu devina rampa de gunoi si mai ales ca sa isi exercite proprietatea asupra terenului. Banuiesc ca daca iti ofer spre vanzare o zona cu cateva poteci, un teren de fotbal si un salas de tigani, dar pe care am acte in perfecta regula, razi de mine.

| Mario76 a răspuns (pentru AndreiBogos):

Vecinul binevoitor sau nu doar el, iti face reclamatie la primarie. Primaria trimite serviciul disciplina in constructii...si te arde. Sau trece careva de la primarie prin zona si vede...

| Mario76 a răspuns (pentru minrest):

Banuiesc ca daca ingradesti cu plasa de sarma, nu-ti trebuie. Asta nu stiu exact. El in intrebare a specificat ca vrea sa construiasca un gard iar pentru asa ceva iti trebuie autorizatie. Stiu ca exista si autorizatie de imprejmuire, posibil asta sa se refere la ingradirea cu plasa...

| Mario76 a răspuns (pentru minrest):

Plus ca autorizatia de ingradire este necesara, ca vine cineva de la primarie sa masoare si sa determine ce ingradesti, de unde si pana unde, conform contractului si schitei cadastrale. Altfel, cu sau fara voie, poate ingradesti cativa metri mai mult...

| minrest a răspuns (pentru Mario76):

Acum e clar. A avut cineva in trecut autorizatie sa faca gard, ma intreb daca asta nu ii da dreptul sa completeze ultima latura.

| Mario76 a răspuns (pentru minrest):

E posibil sa da. Daca a avut autorizatie de imprejmuire pe toata suprafata ( si banuiesc ca asa ar fi corect ), atunci poate completa.

| Dipşan_Soryn_1976 a răspuns:

1. In terorie un proiectant de meserie trebuie sa va faca planul la casa, ceea ce include si impresmuirea terenului, adica gardul.
2. Comform legilor in vigoare este contructie neautorizata si poate sa fiti sanctionata de primaria de care apartineti.
3. Autorizatie de construire se scoate prima data, iar apoi construiti.Sunt oameni rai si s-ar pute sa aveti probleme.
Daca urmati pasii conform legilor, este o vorba, DORMITI MAI LINISTIT NOAPTEA.
SUCCES!