| TCosminn a întrebat:

Am un prieten care vrea sa isi infiinteze o ferma intr-o comuna din Romania. Pentru acest lucru are nevoie de teren. Terenul aproape de drum, si implicit aproape de utilitati este scump, prea scump si nu merita investitia. Ma intreba el pe mine iar eu va intreb pe voi, primariile, in cazul in care cineva isi deschide o ferma sau cumpara un teren mai departe de utilitati, 2-300m, sunt obligate sa aduca retea electrica pana la acel teren? Dar retea de apa? Drumul se poate? Va multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Primariile nu sunt obligate sa asigure nimic, daca terenul este extravilan, toate sunt in sarcina celui care are ferma.

| TCosminn explică (pentru Ioandelasal):

Si daca este intravilan?

| Ioandelasal a răspuns (pentru TCosminn):

In cazul terenului intravilan trebuie sa existe un drum, acesta este in sarcina primariei. Retelele de utilitati energie electrica, apa, eventual gaz) sunt in sarcina firmelor care furnizeaza aceste utilitati.

| robby212 a răspuns:

Și dacă ar fi obligate, tot nu poți avea o certitudine.