| Utilizatoare123 a întrebat:

Am vazut ca aparet se vor mari salariile bugetarilor de la 1 ianuarie cu 5%. Acum intrebarea mea e...5% din brut sau din net? Impozitati sau nu? Multumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Maririle se aplica la salariul brut, apoi acesta este impozitat ca si pana acum, respectiv contributiile la fondurile speciale si impozitul pe salariu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In general toate cresterile sunt aplicate pe brut.
si nu cred ca toti bugetarii vor beneficia de acesta marire, anumite categorii doar.

| Frank51 a răspuns:

5% din brut, impozitați sau nu trebuie să fie specificat în legea respectivă.

| goguPatent a răspuns:

Orice marire se aplica la brut care apoi se impoziteaza

| ZokoZEW a răspuns:

Salariile bugetarilor se măresc, de obicei, în termeni de salariu brut.Procentul de 5% se aplică la salariul brut, înainte de deducerea impozitelor.