| SingleForOne a întrebat:

Am văzut unele știri recent despre faptul că Romania este pe locul doi al mortalității, vreo 15 oameni la 1000 de locuitori, dar nu înțeleg de ce.
În China si în India mor cu sutele sau miile in fiecare zi, nu mai spun de Yemen, Somalia, țările Africane sau Americile de Sud sau de Centru, tarile sud Asiatice, etc.

La ce se referă acele statistici si știri?
De ce noi am fi pe locul 2?

5 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Nu te mai uita la toate "perlele"
Unele titluri sunt facute sa te faca sa dai click.
Aceste statistici sunt cum erau acum un an cele de covid, din pix!

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca in China si compania se nasc milioane de copiii care sa ii inlocuiasca. Dar noi suntem pe 207 sin 228 la natalitate, mor multi si se nasc putini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat la suta din populatie moare intr-un interval de timp. Daca o tara are 10 locuitori si mor 5 din ei iar alta tara are 100 si mor 10 normal ca mortalitatea va fi mai mare in prima tara deoarece 50% din poulatie a decedat spre deosebire de 10%, cu toate ca a doua tara are mai multe persoane decedate. China are o populatie de peste 1.4 miliarde de locuitori, normal ca raportul va fi mai mic.

| SingleForOne explică (pentru anonim_4396):

Dar despre țările sărace, mai sus menționate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SingleForOne):

Rata este mai mica. Raportul ala este facut estimativ, din decesele declarate. In plus ma indoiesc ca sti cate decese sunt anual in acele tari. Iti dai cu presupusul din auzite.