| Samiwbah373737 a întrebat:

Pentru declarație pe propria răspundere la vama trebuie sa pun doar valoarea produsului sau cu tot cu livrare și alte taxe in total?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Valoarea in vama cuprinde atat valoarea produsului cat si costurile de împachetare, transport si alte asemenea, pe parcurs extern.
A nu se confunda cu pretul, un cadou de exemplu are pret zero, dar valoarea lui nu va fi zero.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Complectezi exact ce scrie pe formular. Livrarea alte taxe nu se vămuiesc, doar produsul.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Nu pune nici o valoare. Scrie că l-ai primit cadou și nu cunoști valoare

| danimarinescu a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Daca este formulat și trebuie completat cu toate datele necesare? Deși îmi pare bun sfatul dvs. Totuși la o valoare>10€ poate nu-s taxe vamale

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru danimarinescu):

Eu n-aș pune nimic. Singura valoare pe care aș pune-o, este valoarea sentimentală