| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Cunosc pe cineva (nevaccinat, venit în țară ca să se vaccineze) care a trecut vama fără test, avea completată declarația PLF, a completat și declarația la personalul DSP de la vamă dar nu a primit nicio decizie a carantinării (nici prin sms, nici prin email, nici vreo foaie de la DSP). Toate astea, după introducerea PLF. S-a schimbat ceva, nu se mai trimit sms-urile alea cu deciziile de carantină de când au băgat PLF? Sau nu a intrat în carantină, deși vine din zona roșie? laughing cunoașteți pe cineva care a trecut vama de când cu PLF-ul și care a fost băgat în carantină? Se mai primește sms-ul ăla? laughing

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E varză toată organizarea lor, înțelege fiecare ce vrea. DSP e depășit de situație, poliția nu se mai implică de mult.
Unii lasă 20-50e la vamă și scapă de carantină, indiferent de unde vin.

| aestahv a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Mda, pe net scrie că au băgat PLF ca să nu se mai completeze declarațiile din vămi dar realitatea de acolo e alta? Persoana respectivă e în ziua 3 de carantină și nu a primit nici email, nici sms, nici foaie, nici apel, nimic. În același timp știu alte persoane care au trecut zilele astea și au primit deciziile imediat după trecerea graniței, pe email? Nu mai înțelegi nimic cu ei. Și da, am auzit și de faza cu 50.

| Frank51 a răspuns:

Formularul plf nu are legătură cu carantinarea.

| aestahv a răspuns (pentru Frank51):

Știu, dar după cum am zis, a completat și ceva la DSP în vamă, nu doar PLF. Și tot nu a primit nimic pe nicăieri.

| Anuket a răspuns:

Ce să primească? Trebuie el să sune și să anunțe.

| aestahv a răspuns (pentru Anuket):

Nu i-a spus nimeni asta.

| Anuket a răspuns (pentru aestahv):

Trebuie și el să mai pună întrebări. Ar putea să sune ca să insiste. Deși pe email poate veni și mai târziu, nu e problemă cât timp datele sunt bune. Este posibil să te sune sau să vină cineva și trebuie să-i dovedești că ești acasă și dacă te prinde poliția sau cine ar mai putea, atunci îți faci probleme, riști amendă și zile în plus de izolare.

| aestahv a răspuns (pentru Anuket):

Trebuie să-ți vină sms sau email care să zică numărul deciziei de carantinare, cineva care a trecut ieri a primit email la câteva minute după trecerea graniței cu decizia de carantinare. Alții primesc un sms cu decizia asta. E o chestie care ar trebui să-ți vină automat după ce te bagă în baza de date la vamă, iar el nu a primit deși a completat foaia de triaj la DSP la vamă. Era o întrebare doar de curiozitate, că oricum sta acasa, dar deja e în ziua a treia de carantină și nu a primit nimic. laughing)

| Anuket a răspuns (pentru aestahv):

Păi eu ce ți-am zis? Să mai insiști!