| Cristian276 a întrebat:

Am voie să merg cu mașina și să fac un grătar pe malul Dunării sau în pădure dacă nu las gunoaie etc? Am citit că ai voie în mod normal doar în locuri special amenajate dar sunt unii care se duc pe malul apelor sau în pădure. Este legal? Întreb pentru că vine ziua mea și m-am gândit că ar fi o idee super.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si daca ai intrebat un politist de ce ne mai intrebi pe noi?

Da eu zic ca nu ai inrtebat un politist ca altfel iti spunea de legea

LEGE nr. 54 din 19 martie 2012

Articolul 3
În înţelesul prezentei legi, expresiile de mai jos au următoarea semnificaţie:
c) zone special amenajate pentru activităţile de picnic - zonele aparţinând domeniului public ori privat al statului şi/sau al unităţilor administrativ-teritoriale, dotate cu utilităţi şi facilităţi pentru desfăşurarea activităţilor de picnic şi în care aprinderea focului este permisă;
d) zone indicate pentru activităţile de picnic - zonele indicate în planurile de zonificare ale parcurilor aflate în intravilanul localităţilor, precum şi zonele limitrofe pădurilor situate în intravilanul localităţilor, în care sunt permise activităţi de picnic, cu excepţia aprinderii focului;

Articolul 4
(1) Desfăşurarea activităţilor de picnic, cu excepţia celor desfăşurate în zonele prevăzute la art. 3 lit. c) şi d), este interzisă.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai voie DOAR in locurile special amenajate unde sunt panouri pe care scrie ca aceea este zona amenajata pentru asa ceva, NU in padure, nu pe malul apei si nici in alte locatii, asa cum vrea fiecare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, e ilegal sa foc in locuri neamenajate.

| Cristian276 explică (pentru suntserios):

Pai am intrebat un politist si a zis ca am voie sa fac gratar in padure sau pe malu apei

| Cristian276 explică (pentru suntserios):

înseamnă ca omu nu stie ce funcție are

| suntserios a răspuns (pentru Cristian276):

Si daca ai intrebat un politist de ce ne mai intrebi pe noi?

Da eu zic ca nu ai inrtebat un politist ca altfel iti spunea de legea

LEGE nr. 54 din 19 martie 2012

Articolul 3
În înţelesul prezentei legi, expresiile de mai jos au următoarea semnificaţie:
c) zone special amenajate pentru activităţile de picnic - zonele aparţinând domeniului public ori privat al statului şi/sau al unităţilor administrativ-teritoriale, dotate cu utilităţi şi facilităţi pentru desfăşurarea activităţilor de picnic şi în care aprinderea focului este permisă;
d) zone indicate pentru activităţile de picnic - zonele indicate în planurile de zonificare ale parcurilor aflate în intravilanul localităţilor, precum şi zonele limitrofe pădurilor situate în intravilanul localităţilor, în care sunt permise activităţi de picnic, cu excepţia aprinderii focului;

Articolul 4
(1) Desfăşurarea activităţilor de picnic, cu excepţia celor desfăşurate în zonele prevăzute la art. 3 lit. c) şi d), este interzisă.