| Anonimul151 a întrebat:

Anul viitor școlar ( din septembrie ) se dă bursă de merit și la media 9 sau peste 9? Sau doar pa 9, 50?

Anul acesta școlar am primit, pentru ca s-a dat și la medii de peste 8... Dar din cauza celor din ministerul educației care au făcut greșeala de a da burse de merit la cei cu medii de 2, 3, 4 etc... Din septembrie nu se va mai da.

Ce părere aveți de schimbarea asta?

În schimb se va da bursa de "reziliență" sau ceva de genul asta. Nu au explicat atât de mult.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu se schimba procentul de 30% pentru elevii dintr-o clasa atunci vei primi si tu bursa de merit.
Doar daca nu va mai fi prevazut acest procent si va fi prevazuta doar o medie minima de peste 9 atunci nu vei primi, daca media ta va fi mai mica decat media minima prevazuta.
Pentru a se schimba situatia actuala ar trebui sa fie modificata prevederea art.108, alin.(12), lit.a) din L.198/2023 a invatamantului preuniversitar, citez:
 "(12) Bursele elevilor din învăţământul preuniversitar sunt alocate din bugetul Ministerului Educaţiei, după cum urmează:
  a) bursele de merit pentru minimum 30% din elevii din fiecare clasă de gimnaziu şi liceu dintr-o unitate de învăţământ preuniversitar, cu respectarea criteriilor şi condiţiilor stabilite prin metodologia-cadru;"

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat