| MartinelUrsuletulStefan a întrebat:

De curand, am intrat in clasa a ix-a si as vrea sa beneficiez de o bursa de merit. Ce criterii trebuie sa indeplinesc pentru a primii o astfel de bursa? Invat destul de bine(medii de 9) si e pacat sa nu ma folosesc de asta. Stiu ca nu s-a deschis anul scolar dar o sa ma straduiesc sa am note bune, cum am facut-o si in v-viii.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bursa de merit, in cl. a IX-a, se acorda doar din semestrul II, in baza mediei generale obtinuta pe primul semestru.
Conform HG 558/1998, citez:
"4. Elevii promovati pot primi burse de merit şi burse de studiu începând cu trimestrul al II-lea al clasei a IX-a (anul I), respectiv trimestrul I al claselor X-XII (XIII) şi din anii II-IV, conform criteriilor specifice stabilite anual de consiliile de administraţie ale inspectoratelor şcolare, în limita fondurilor repartizate."
fata de aceasta va trebui sa te interesezi la ISJ din judetul tau, pentru a afla criteriile specifice.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa inveti foarte bine ca sa ai bursa de merit, in general peste 9.50