| AC4S4 a întrebat:

Ar fi o prostie sa votez "DA" la referendum, iar la parlamentare sa votez cu USR? Unii cam zic ca USR si referendumul sunt paralele.

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Ambele situatii se inscriu intre limitele democratiei, poti sa discerni aici doar intre importanta a ceea ce vrea democratia reprezentativa prin "vocea" unui partid, si ceea ce doreste o mare masa de votanti, (am inteles ca peste 3 milioane).
Un referendum national este cea mai apropiata forma de Democratie Directa care se mai poate aplica in epoca moderna, si poate modifica inclusiv Legea Fundamentala a unui Stat.
Este deci o manifestare net superioara fata de ce poate sa faca Democratia Reprezentativa.
Acum ca majoritatea userilor de aici se refera la tema unui Referendum ca fiind "neimportanta", "comunista", "tampenie", etc, asta da o idee despre "stiinta" lor intr-ale democratiei... laughing
In esenta ai trei posibilitati:
- Vrei sa vezi in Romania cetateni in al caror buletin scrie "tatal Gheorghe", "mama Vasile", pui stampila pe "NU".
- Nu doresti sa vezi asa ceva, votezi "DA".
- Nu prea ai treaba cu democratia sau cu tema consultarii...nu te prezinti la referendum, nu e nicio tragedie.

Daca un partid (indiferent de cum se numeste el), se opune consultarii populatiei, atunci trebuie sa ma intreb la modul serios: CE dracului de Democratie se invata si se practica in Ro?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

Democrația USR-istă, nene, aia inspirată de la marele democrat Băsescu.
http://www.ziare.com/......ei-1531028
Ăștia care fac ''spectacole ale democrației'' =))

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Las' ca e mai bine sa isi vinda intre ei locurile caldute de parla-deputati-altele. Tu taci si bucura-te ca ti-au marit stingistii salariul si ti-au dat tichete. Doar se stie ca aia care maresc salariile sunt buni, iar aia care le micsoreaza sunt rai.
@Darkmagic: Democratie? Cind se ingroapa cu mare nesimtire dosarul 10 august deja, cand initiativa referendumului are citiva ani buni dar a fost scoasa de la naftalina fix in momentul oportun deturnarii atentiei de la ce se intampla in rest, tu vii si bagi povesti cu democratia? Serios? Scoate un pic capul din c@r si uita-te in jur. La fiica-mea in clasa e un baietel care nu vine in costum, ci mereu in trening. ACELASI trening. Nu e tigan, parintii nu sunt betivi sau sa stea pe ajutor social. Asta mica a mea l-a apostrofat ieri ca de ce nu vine in costum. "Nu are mama bani sa imi cumpere." Poate nu stii, dar ministerul inca nu a organizat licitatiile pentru "cornul si laptele" nicaieri in tara. Ramin niste bani la buget cu ocazia asta. Pentru referendum, printre altele. Sigur, erau niste mizerii cornurile alea, dar am vazut copii care le mincau ca pe dumnezeu. Niste sute de mii de copii fac foamea cu ocazia asta, ca sa ai tu democratie aplicata. Introduce-mi-as excrecenta in democratia aplicata a ma-si!

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Doar în România e posibil să fii supărat că ești întrebat. rolling on the floor)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

Aa, și legat de răspunsul tău, ești în eroare legat de tema revizuirii Constituției, sau te-ai încurcat când ai dat exemplul cu ''da'' și ''nu''.

16 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Faci ce vrei breh, nu inseamna ca daca votezi la referendum nu poti vota cu cine vrea muschiu tau dupa aia.
@NuGaseamNumeLiber: Ramine cum am stabilit. Mamuca-ta e o mare doamna.

| Holiday a răspuns:

Doar prima parte ar fi o prostie, respectiv cea cu referendumul.

| AC4S4 explică:

Da, dar daca referendumul va avea succes, USR nu ar putea legaliza casatoriile homosexuale.

Răspuns utilizator avertizat
| flixbuster a răspuns:

Votezi cum iti dicteaza constiinta. Ai insa grija sa fie constiinta ta si nu a altora.

| Darkmagic a răspuns:

In ce film, Democratia si formele ei inseamna bunastare generalizata?
Daca asta intelege Gabi Dumitrescu si majoritatea userilor TPU care s-au "inghesuit" sa raspunda, (congrat's AC4S4, avem aici 20-30 de raspunsuri, ca la "intrebarile" "De ce e viata asa de grea?")...atunci dati foc facultatilor de Drept si Stiinte Politice, ca treceti degeaba pe acolo!
Imi e destul de clar ca Romania o sa ramana intr-un procent urias, o tara de paznici, soferi si boutiq-ari, care "discuta" pe internet despre homosexualitate, "De ce e viata grea?" si "Cum sa cunoastem fete...fiind prosti in cap!". big grin

P.S. Nu am incurcat nimic, NuGaseamNumeLiber. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

De fapt, nu citisem și numele exemplelor, ci doar ''tata'', ''mama''.
Greșeala mea. big grin

| Nilsson a răspuns:

Da, ar fi o prostie in conditiile in care USR sustine casatoriile intre persoanele de acelasi sex.
Asa m-am convins definitiv ca nu avem cu cine vota.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nilsson):

USR nu sustine asta in mod deosebit. Ba, voi sinteti normali la cap? De fapt e clar... nu ai cu cine. sad

| Nilsson a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

"USR nu sustine asta in mod deosebit."
De fapt asa e, ei s-au opus doar referendumului dar se cam intelege care e pozitia lor fata de acest subiect

| Darkmagic a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca tot ai dat raspunsului meu "eronat"&"nefolositor", (nu ca mi-ar pasa), pot sa te intreb CARE este conform stiintei tale, forma de democratie mai puternica decat cea semi-directa, a referendumului pe care am amintit-o eu?
Poate ai urmat un alt Drept Constitutional decat mine, si atunci tu ai dreptate, iar eu nu stiu despre ce vorbesc. big grin
Care este deci, forma de Democratie aplicata, superioara unui Referendum?

A! NU exista o forma superioara, aplicabila unor largi mase, si mi-ai criticat raspunsul...doar ca sa te faci de ras?
Atunci, bine! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O prostie ar fi să votezi cu USR indiferent ce ai vota la referendum.