| RAY a întrebat:

O intrebare cat apocalipsa de importanta,daca votez la referendum cu da, ce se intampla mai exact?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Art. I.
Alineatul (1) al articolului 48 din Constituția României, revizuită prin Legea nr. 429/2003, aprobată prin referendumul național organizat în zilele de 18-19 octombrie 2003 și republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 767 din 31 octombrie 2003, se modifică și va avea următorul cuprins:

ARTICOLUL 48 Familia
(1) Familia se întemeiază pe căsătoria liber consimțită între un bărbat și o femeie, pe egalitatea acestora și pe dreptul și îndatorirea părinților de a asigura creșterea, educația și instruirea copiilor."

Art. II. -
Revizuirea Constituției se supune aprobării prin referendum, organizat potrivit dispozițiilor art. 151 alin. (3) din Constituția României, republicată.
Această lege a fost adoptată de Camera Deputaților și de Senat, cu respectarea prevederilor art. 151 alin. (1) din Constituția României, republicată.

10 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Înseamnă că ești de acord cu legea de revizuire a Constituției în forma adoptată de Parlament.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Cu casatori intre ion si Gheorghe?

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Are articol unic care modifică Art. 48 schimbând expresia
"Familia se întemeiază pe căsătoria liber consimțită între soți"
cu expresia
"Familia se întemeiază pe căsătoria liber consimțită între un bărbat și o femeie"

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Sa merg sa votez cu nu? sau mai bine stau acasa?

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Man, asta e alegerea ta.
Eu n-o să votez pentru că o să ajung în România abia pe 25 oct.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

In diaspora nu se poate vota?

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Habar n-am dacă vor deschide secție de vot și aici.
Dacă o deschid doar la Atena... nu merită efortul. laughing

| Emma30555 a răspuns (pentru Hammurabi):

Multi isi pun intrebarea asta pentru ca de fapt textul intrebarii la referendum este ambiguu, nu se specifica clar pentru ce sa votezi, textul nu este clar si la obiect, ei ar putea modifica ce vor...

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Art. I.
Alineatul (1) al articolului 48 din Constituția României, revizuită prin Legea nr. 429/2003, aprobată prin referendumul național organizat în zilele de 18-19 octombrie 2003 și republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 767 din 31 octombrie 2003, se modifică și va avea următorul cuprins:

ARTICOLUL 48 Familia
(1) Familia se întemeiază pe căsătoria liber consimțită între un bărbat și o femeie, pe egalitatea acestora și pe dreptul și îndatorirea părinților de a asigura creșterea, educația și instruirea copiilor."

Art. II. -
Revizuirea Constituției se supune aprobării prin referendum, organizat potrivit dispozițiilor art. 151 alin. (3) din Constituția României, republicată.
Această lege a fost adoptată de Camera Deputaților și de Senat, cu respectarea prevederilor art. 151 alin. (1) din Constituția României, republicată.

| Emma30555 a răspuns:

Multi isi pun intrebarea asta pentru ca de fapt textul intrebarii la referendum este ambiguu, nu se specifica clar pentru ce se votezi, textul nu este clar si la obiect, ei ar putea modifica ce vor

| Jay1 a răspuns:

Toţi votăm cu da, şi bine facem.
Familia se întemeiază pe căsătoria liber consimţită între un bărbat şi o femeie, pe egalitatea acestora şi pe dreptul şi îndatorirea părinţilor de a asigura creşterea, educaţia şi instruirea copiilor.