| Strepix a întrebat:

Ar fi o solutie mai buna Mircea Diaconu decat Dan Barna? Daca da, de ce?

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Amandoi au rol de umplutura "democratica".
Nici unul din ei nu are sanse in turul 2.

| RAY a răspuns:

Cel mai bun este Johannis, si asa nu conteaza cand esti in faliment economic, Romania este o colonie, dar, macar avem un presedinte German inca mai 5 ani decat clovni astia prostaveni,
l-am vazut pe barna un hot a furat bani europeni fara nr, mircea sa ramana in teatru lui, dancila o proasta, tampita ca asta mai rar, merita un moment unde sa fie si ea zidita

| Violleta2022 a răspuns:

O solutie pentru ce?
Invatati-va sa formulati o intrebare corecta, ca sa avem si noi habar la ce va referiti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Diaconu e fix in rolul lui din Filantropica.
Confuz, fara nicio directie in politica, aparent sustinut de niste mafioti si habar nu are ce sa faca. Iar cand a crezu ca ii merge mai bine l au lasat toti cu buza umflata.

Sa ramana la rolul de actor ca nu are nicio tangenta cu politica sau cu administratia

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nici unul. Mai trebuie să ai și anvergură internațională. Paleologu, dar nu are șanse. Soluția și șansele trebuie să potrivească.

| goguPatent a răspuns (pentru sadrian46):

Paleologu are anvergura internationala? Nu stie 80% din tara cine e Paleologu dapai alte tari

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu. Omul e actor, prin PE a fost fix degeaba. E un fel de Dancila masculin, nimic mai mult. Nu ii contest meritele ca actor, dar privitor la politica, mai bine statea acasa. DB a dat destule failuri in campania asta, insa a fost si atacat la greu, semn ca celorlalti - inclusiv si mai ales peneleilor - le e frica de el. Daca ajunge in turul doi, voi putea spune pentru prima oara in aia vreo 21 de ani de cand votez ca votez din plin "pentru" cineva si nu doar contra ciumei comuniste (bine, cand am votat cu Basescu am facut-o cu scirba stiind multe mismasuri facute de el ca primar care probabil nu vor deveni publice vreodata...).

| relian a răspuns:

Eu zic sa nu votezi pe nimeni,RO nu are nevoie de presedinte,RO nu are nevoie de parlamentari,de hoti si talhari.
Ro are nevoie de legi noi,de o noua constitutie,iar lucru asta se obtine f greu,daca nu imposibil de obtinut acum.
Lucru asta se obtine printr-o lovitura de stat sau revolutie,printr-o rastunare de tot ce este acolo,dar cei care face asta trebuie sa aiba oamenii si legea pregatite,altfel se ajunge exact in situatia unde sintem si acum.

Asa s-a intamplat mereu,am dat jos pe ceausescu sal punem pe iliescu laughing dci romanii schimba doara persoanele,ei nu se gandesc sa schimbe legea laughing LEGEA e totul, legea aia logica si clara, aia care sa nu dea unui talhar, unui hot, sau unuei persoane certata cu legea sa poata avea fctii publice.
Daca RO ar fi avut legea asta acu nu mai vedeai toti mascaricii astia pe aici, poate de erau 2-3 care sa poata candida pentru ceva laughing

Ray zice Iohanis sa fie ales ca ala e german laughing daca e german ce? Cum dracu oamenii au putut alege lemnul asta de iohanis, serios, eu stau si ma minunez cum un om lemn tanase, ba asta si daca il schingiueste careva, sau ii scoate unghia de la un deget nu scoate un sunet laughing asta ar fi fost bun de spion, dar din ala prost bagat la inaintare ca sigur nu scoateai nimic de la el daca cadea prins laughing

Ba Ray pai tu cu lemne de astea te lauzi ba nene ba laughing daca am avea numa din astia gen iohanis eram de mult disparuti de pe planeta asta laughing
Va dati seama omu asta ce meditatii dadea el? Pai sa inveti ceva de la el trebuie sa te duci cu 1-2 ani inainte laughing stiu si eu si sa dai examen peste 5 ani laughing
Parerea mea este ca iohanis asta este o greseala istorica,nu stiu ce au avut in cap romanii cad lau votat si daca or sal mai voteze iar ce dracu frate,pai votam mobiler laughing
Diaconu asta e mai prost ca noaptea,asta e parerea mea,el de fapt a fost si slab ca actor,de presedinte pffff asta ar fi bun cu iohanis laughing sau iohanis presedinte si Diaconu prim ministru laughing echipa de soc laughing

Deci parerea mea este ca iti irosesti timpul aiurea mergand sa alegi pe nimeni laughing
Asa ar trebuie sa faca toata populatia RO sa nu mai iasa la votare,sa vedem ce o sa se intimple.
POpulatia sa iasa in strada,sa nu voteze nimic si sa ceara alipirea RO la America laughing iesirea din UE ca si asa e o ciorba si RO nu castiga nimci din asta.
Sau toti romanii sa mearga la vot si sa scrie pe foaia aia SUA,vrei sa facem parte din SUA aia sa vina sefi o vreme stiu si eu ceva ani pana cand romanii or sa invete sa fie oameni laughing
Indiferent pe cine votati nu se intampla nimic bun,poate rau da,dar bun nici vorba.
Nu vad oameni din moldova,Ro a mers binisor cand a avut conducator moldoveni,sau moldova a mers ceva mai bine decat restul provincilor ca au fost mai oameni nitel.iar RO modenrna a avut un singur conducator normal si bun Cuza,restul au fost umplutura nclusiv regii care sau perindat,ala a fost singurul presedinte,rege sau ce era al RO moderne Cuza,dar pentru ca era cinstit,pentru ca voia binele tari a fost eliminat,ca asa stiu romanii sa isi apare valorile.
De fapt romanii nau nevoie de valori laughing ei vor sa fie lasati in pace.

Apropoo de chstia asta ca multi spun ca romanii nu-s de aici de pe teritoriul asta si bla bla.
Este aiurea,romanii aici au fost de cand lumea laughing si asta o vedem si acum,doara gandste nitel, tracii voiau sa fie lasati in pace, erau raspanditi pe un teritoriu f vast, dar nu erau organizati, nu le pasa nu-i interesa.
Astazi urmasii lor is cine? romanii laughing ca romanii fac exact ca si traci, nu ne intereseaza vrem sa fim lasati in pace laughing deci e clara ca romanii is urmasii dacilor a tracilor asta e clar ca lumina zilei noaptea laughing

| Frank51 a răspuns:

Bai oameni buni, aveti internet, informati-va. Va este lene sa cititi niste articole sau sa vizionati ceva clipuri pe Youtube. Absolut toti candidatii sunt niste mafioti sub acoperire, in afara de Barna si Iohannis.

Este la mintea cocosului ca singurii care au sustinut democratia si au fost in opozitia PSD-ului mafiot au fost PNL si USR. Este evident faptul ca daca acum oricare dintre cele 2 partide iese castigator, o sa le fie frica sa dezamageasca poporul.

Pentru prima data in 30 de ani avem putere de schimbare, deci nu conteaza care dintre cei 2 candidati iese castigator, conteaza faptul ca daca nu schimba in bine tara ii putem schimba foarte usor.

| AC4S4 a răspuns:

Daca lumea spune ca Iohannis nu a facut nimic, ca a fost foarte pasiv... imaginati-va cum ar fi cu Diaconu. Domnul Diaconu vede in functia prezidentiala un simplu element mobilier. Nu face multe, cateodata mai este folosita extern de altii, cam atat.
Orice om normal la cap stie ca in constitutie sunt lacune, ca mereu este de imbunatatit la un sistem. Domnul Diaconu este de parere ca totul este bine asa cum e, legea e buna, constitutia e buna, nu trebuie schimbat nimic.

Iohannis, Barna, pana si Dancila mai vin cu ceva idei pentru campanie. Domnul Diaconu ramane cu "e bine asa". Pare ca spune multe pentru ca da mult din gura si vorbeste repede, insa nu spune nimic concret.
Mai presus de acestia, Paleologu are idei clare si bine argumentate. Daca este intrebat ceva, in urma raspunsului sau ramai cu opinia sa.

In cei 4 candidati vad diferente specifice oamenilor, fiecare cu ideile sale. In Diaconu vad un om care a primit o carte cu raspunsuri, le-a invatat si asta spune. Ca si cum ai merge la un interviu pentru un loc de munca, iar tu te pregatesti doar din ce ai gasit pe internet, fara a adauga un pic de personalitate, de exprimare libera.

Nu stiu cine l-a sfatuit ca in campanie trebuie sa aiba mesajul "Totul sa ramana asa, e bine asa", e foarte neinspirat.
Diferenta de la cer la pamant intre Diaconu si Barna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diaconu e singura persoana care in campania asta a vorbit despre functia prezidentiala si nu despre cum va guverna ca presedinte, dar tot nu consider ca merita votat, de data asta, sincer, chiar nu-i nicio solutielaughing

Despre Barna...laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricum Iohannis câștigă, asta e clar.
Așa că important e doar pe cine bate in turul doi. Ideal ar fi sa ajungă acolo cu Barna, pentru ca e singurul cu șanse, pentru a scoate Mafia din peisaj.
Nu are rost sa căutăm "soluții", Iohannis e Președintele României pentru încă 5 ani. Lupta e doar pentru locul 2, care, daca e obtinut de Barna, marcheaza decesul PSD.

#PentruRomâniaNormalăwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Informeaza-te corect:
https://youtu.be/m7FqVPaQfks

| armiaso a răspuns:

Poate nu s-a inteles inca, au mai spus si altii si o sa mai spun si eu PRESEDINTELE IN ROMANIA NU ARE NICIO PUTERE, hai somn usor si cititi constitutia.

| suntserios a răspuns (pentru armiaso):

Asta inseamna ca nu trebuie sa votam?
Presedintele, fara puteri, este persoana cu cea mai multe legimitate fiind ales direct de cei mai multe cetateni.
Daca se schimba constitutia peste 2 ani si presedintele va avea putere mult mai multa, ce facem atunci?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nu nu, incurajez votul nu doar pentru prezidentiale, pentru toate tipurile de alegeri, nu am explicat pe larg afirmatia in speranta ca se va intelege, voiam sa atrag atentia ca este prea mult consum energetic, acuze din partea partilor "beligerante" furie si manie si risipa de energie productiva pentru o functie fara putere, prerogativele presedintelui nu se schimba de pe o zi pe alta fara referendum oricum, dar daca ai sesizat societatea e fragmentata si se razboiesc intre ei pentru nimic, ok, fiecare are preferatul lui dar nu trebuie sa ne consumam atat.

| Feyenooord666666 a răspuns:

Nu, este un alt imbecil & o marioneta de a lu ponta. Nu iti bate capul cu el.