| Editocroci a întrebat:

Ar trebui să existe servicii secrete? Eu cred că n-ar trebui să existe nicăieri în lume.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai rolul serviciilor secrete e sa stie secrete, pentru ca secretele pot deveni arme.

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intr-o lume ideala nu ar fi nevoie de servicii secrete.
Din nefericire suntem departe de o astfel de lume, asa ca este nevoie de asemenea servicii si va fi nevoie inca mult timp, asa ca optica ta este gresita.

| Editocroci explică (pentru Ioandelasal):

Te-ai contrazis singur. Observi?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Editocroci):

Nu observ! De unde ai tras asemenea concluzie?

| Editocroci explică (pentru Ioandelasal):

Atunci autoanalizeaza-ți cuvintele atent.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Editocroci):

Tipic pentru cine afirma ceva ce nu poate motiva.
Mi se pare ca lansezi asemenea ineptii doar ca sa te afli sau sa te bagi in seama.

| Brizbriz a răspuns (pentru Editocroci):

Nu prea stii ce e aia serviciu secret, si ce a "facut" pentru noi

negocierile de dupa ww2 s-au tinut intr-un oras rus (Sochi daca nu ma insel) iar din cauza ca "invitatii" englezi, americani, francezi nu au putut veni cu serviciile lor secrete, Stalin a reusit cu succes sa spioneze pe toata lumea si sa exploateze exact ce l-a durut mai tare pe fiecare, ei bine...
ASTA NE-A COSTAT PE NOI 40 DE ANI DE COMUISM
deci, eu personal prefer de departe sa tolerez un rau ca serviciile secrete, decat sa mananc rahat 40 de ani de la comuisti

| darrio2007 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Poate nu stii ca deja oul invata găina, la propriu.
Un caz tipic aici, cea care posteaza.

| Editocroci explică (pentru Brizbriz):

Pai tot comuistii ne conduc.

| Brizbriz a răspuns (pentru Editocroci):

YEAP, dar nu traim in comuism, adica nu manacam rahat la fiecare a doua miscare cum e acum in Coria di Nord

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Brizbriz):

Hai sa nu exageram. Stalin le stia de dinainte slabiciunile...

| Brizbriz a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am vazut documentar, in care, cu toate ca evident ca Stalin deja avea informatii clare despre fiecare, si nu ar fi cedat in nici un caz europa de est, totusi, din cauza spionajului respectiv, i-a fost foarte usor sa ii "rezolve" pe toti, pentru ca a stiut exact cu ce sa le ia piuitul

| Editocroci explică (pentru Brizbriz):

Da, așa e.

| darrio2007 a răspuns:

Este doar parerea ta. Daca ai sti mai multe despre lumea in care traim, nu ai mai contrazice pe altii cu mult mai multa experienta de viata decat tine.
Dintotdeauna, fiecare tara a spionat pe alta pentru a obtine anumite avantaje.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Desigur, nu ar trebui sa existe. Cu conditia sa nu mai existe nici secrete. Iar oamenii sa nu mai fie asa de infecti cum sunt. Vezi ce s-a intimplat in Ucraina. Daca serviciul lor de informatii nu era super-profesionist din 2014 incoace, ar fi avut soarta pe care a avut-o Cehoslovacia in 1968.

| Editocroci explică (pentru GabiDumitrescu):

Secrete vor exista mereu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Editocroci):

Pai rolul serviciilor secrete e sa stie secrete, pentru ca secretele pot deveni arme.

| halogen001 a răspuns:

Omul e o viețuitoare. Orice viețuitoare face tot ce poate ca să existe, să strângă resurse și să se înmulțească și prin urmare întotdeauna va exista minciună, înșelătorie, hoție, tâlhărie și războaie. Întotdeauna vor exista oameni buni, cinstiți, muncitori, hoți, tâlhari, mincinoși, oameni necinstiți, poliție, justiție, învățământ, armată, servicii secrete și așa mai departe. E lupta viețuitoarelor pentru resurse care se face în toate felurile posibile, și prin muncă cinstită, dar și prin înșelăciune, tâlhărie și războaie. Ca să dispară hoția, înșelăciunea, tâlhăria și războaiele, ar trebui să fim toți buni, deci ar trebui să fim toți la fel ceea ce nu se va întâmpla niciodată. Suntem diferiți, suntem și buni și răi și vom avea tot timpul de toate, inclusiv și lucruri rele.

| cehos69 a răspuns:

Da, eu sunt agent secret.

| Editocroci explică (pentru cehos69):

Dovedește că ești agent secret.