| anonim_4396 a întrebat:

Are cineva (in afara de mine) voie sa-mi vada email-urile sau conversatiile de pe retelele sociale?

Salut TPU! Am 18 ani si sunt curios daca cineva, spre exemplu un musafir, daca sta in spatele meu, are voie (fara acordul meu) legal sa se uite si sa foloseasca/barfeasca acele informatii (email, conversatii etc.) sau raspunde penal cum e si cu scrisorile?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are voie, daca tu nu-i dai voie.
Si este foarte simplu: daca nu vrei ca nimeni sa nu observe ce faci la calculator nu o face cu cineva in spatele tau. Ar putea spune ca i-ai dat voie sa stea, in mod tacit, respectiv nu i-ai cerut sa plece.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Deci ar fi mai OK sa-l dau afara sau sa stau pe telefon pe sub tricou?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma faci sa rad!
Nu-i musai sa-l dai afara sau sa stai cu telefonul sub tricou, tot ce trebuie sa faci este sa nu stai sa-ti vada ecranul.

| dannyel86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pastrezi o distanta si abordezi o pozitie, astfel incat el sa nu-si bage nasul, nici privirea in ecranul dispozitivului pe care il folosesti.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Da l afara

| sierra1 a răspuns:

"daca sta in spatele meu, are voie (fara acordul meu) legal sa se uite"

are voie să se uite în orice direcție vrea. Datoria ta e să păstrezi confidențialitatea datelor de logare. Bârfă o introduci la penal prin "înghesuire" (sau nici așa)

| Sn4k3 a răspuns:

Daca nu-ti ia telefonul si se uita prin el, are voie. Practic tu i le arati, el nici nu-l atinge.

| Lioana a răspuns:

Nu poti sa faci nimanui plangere penala pentru ca a tras cu ochiul la conversatiile tale. Nu e fapta penala.