supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Are statul rezerve de provizii, alimente etc, in caz de sfârșitul lumii?

29 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pai, daca vine sfarsitul lumii, crapi si, oricum, nu mai ai nevoie de alimente!

| Drimmero a răspuns:

'Sfarsitul lumii', prea multa dramatizare pentru corona, ok, e un eveniment nasol dar nicidecum o calamitate, vom trece si peste asta, chit ca peste cateva luni, 1 an, dar vom trece.

Atata timp cat Pamantul are rezerve si produce vom avea si ce manca, saracu' cat ne mai suporta pana se satura definitiv.

| supadeceapa explică (pentru Drimmero):

Issa joke.

| Drimmero a răspuns (pentru supadeceapa):

Inteleg, insa raspunsul era mai generalist, e prea multa isterie si panica, fii fara grija ca e mancare pentru toata lumea.

| supadeceapa explică (pentru Drimmero):

Nu-s eu panicată, n-am fost deloc pe subiectul ăsta laughing.

| Drimmero a răspuns (pentru supadeceapa):

Din ce te-am citit pe aici uneori pari mai dezghetata de fel, imi place, cred ca ai undeva la 20+ ani. Ia-o ca pe o apreciere sincera,, nu prea le fac oricui

| supadeceapa explică (pentru Drimmero):

Da, m-ai ghicit big grin Mulțumesc.

| Drimmero a răspuns (pentru supadeceapa):

E precizie, nu ghicire. Sa cresti mare!

| Adry05 a răspuns (pentru Drimmero):

Ar fi mâncare pentru toată lumea dacă n-ar fi idioții ăia care iau mâncare pentru 10 ani. de 3 zile în 5 magazine diferite nu găsesc măcar o pungă de făină.

| supadeceapa explică (pentru Adry05):

Cred că le-au luat cu scopul de a le vinde la suprapreț

| Drimmero a răspuns (pentru Adry05):

Nu mai gasesti nimic in magazine, au radiat tot panicatii. Nu zice nimeni sa nu iei strictul necesar, dar mai lasa si altora,, ca nu esti singur in lume, nu exista gandirea altruista mai deloc.

Incep sa cred ca lumea s-a sensibilizat foarte mult in vremurile moderne, tin minte in copilarie cum mancam inapoi ceva ce imi cadea pe jos, suflam o data si aia era,, fructele le luai din pom si le frecai de haine putin si apoi numai bune de mancat. Nu exista atata isterie pe atunci, parca erai mai protejat daca nu stiai ce se intampla, nici microbii nu mai sunt ce au fost))

| supadeceapa explică (pentru Drimmero):

Legat de fructe, acum se folosesc tot felul de substanțe pe pomi, că altfel nu cresc. Am pe cineva care era să crape de la un măr nespălat.

| Drimmero a răspuns (pentru supadeceapa):

Se dadeau substante si pe atunci, ca nu vorbim de secole diferite, doar ca eram mai inconstienti. Acum n-as mai manca fructe din pom, nu m-as mai vedea urcand pe craci sa culeg, cea mai mare nebunie era dupa corcodele...alea acre verzi, o delicatese. Sau vecini care aveau cires si prun, alea erau stropite la greu, dar bune rau

| Adry05 a răspuns (pentru supadeceapa):

și asta, dar sunt și ăia care cumpără pentru ei de 10 ori mai mult decât e nevoie

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Adry05):

Unde mai pui ca faina face naibii fluturi... faina iei pe cateva luni acolo, nu pe 100 de ani.

| Adry05 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ce dracu să înțeleagă maimuțele alea

| Fatamuntilor a răspuns:

Orice stat are rezerve de alimente,combustibil, materiale de constuctiii in caz de calamitate, razboi, epidemii.
Alimntele sunt verificate periodc, deci in privinta asta putem sta linistiti.
Sa nu uitam ca in cazul cutremurilor orice tara benefeciaza de ajutorul altor state.Si noi am fost ajutati, si tara nostra a trimis ajutoare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Orice stat AR TREBUI sa aiba. Si noi AR TREBUI sa avem mai multe decat avem de fapt...

| Fatamuntilor a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cica,,si noi AR TREBUI sa avem mai mult decat avem de fapt...''
De aia rafturile sunt goale la produsele esentiale!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ce am zis eu ce ai inteles tu. Rafturile alea nu sunt rezerve strategice. Faptul; ca au cumparat toti ca imbecilii si acum se vor umfla preturile asta e partea a doua. Pun niste cretini botul la timpeniile de scenarii apocaliptice impinse de latrina 3, suferim toti. Asta e...

| aXy99 a răspuns:

Are pe naiba.

Noroc ca nu va veni prea curand.

| Nemessys a răspuns:

Da. Normal au vrut sa pastreze faina si uleiul pentru viitoarele alegeri, dar au zis ca hai sa le foloseasca acum...

| Ineys a răspuns:

Daca vine un meteorit nu poti sa-ti faci zid din saci de faina. Trebuie macar varianta clasica cu nisip...

| Digikey a răspuns:

Statul se pricepe foarte bine la stat degeaba la promovarea nepotismului si incompetentei.

| Jus7t a răspuns:

Ce bine se descurcă ăsta.
https://m.youtube.com/watch?v=SumM8g6a_uk

| Thecurious a răspuns:

Nu stiu ce intelegi prin "sfarsitul lumii".
Notiunea "sfarsitul lumii" nu e trecuta in Constitutie sau legislatia Romaniei.
Acum, cred ca prin "sfarsitul lumii" te referi la o calamitate foarte grava.
Un jurist de pe TPU ne-ar putea lamuri.

| supadeceapa explică (pentru Thecurious):

Mă refeream doar la un caz de forță majoră.

| Thecurious a răspuns (pentru supadeceapa):

In perioada celor doua razboaie, producatorii au continuat sa produca.
In caz de forta majora...nu stiu. Probabil oamenii de afaceri vor colabora cu Guvernul si Armata.
Nu cred ca exista un mega-depozit de alimente la dispozitia Statului.
Alimentele din magazine sunt produse de firme private, care sunt administrate de patroni sau actionari, nu de Stat.
Firmele de Stat sunt administrate de Guvern, care e compus din Prim-ministru si ministri. Ceilalti sefi sunt secretari de stat, subsecretari de stat si alti sefi de institutii publice.

| Andrei200202 a răspuns:

Nu, dar il avem pe becali