| pandrei6382 a întrebat:

Are voie firma de paza a unui mall sa te bruscheze și să se comporte violent cu tine (ex. spart buza, luat pe sus, etc...) după ce ai făcut o prostie (ex. rupt un obiect, spart un perete etc...) ca și minor? În caz contrar ce poate păți acel paznic?

Răspuns Câştigător
| wpAbby a răspuns:

Nu are voie absolut nimeni sa te raneasca / bruscheze / ia pe sus etc. "Prostia" facuta se plateste de cel care a comis-o, dar nu are nimeni dreptul sa te pedepseasca in alte feluri (lovire/bruscare/jignire). In caz contrar, suni la politie/depui o plangere si se vor lua masuri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru wpAbby):

Ce vorbesti. mai citeste. adica stau sa distrugi tu un local intreg ca tu ai drepturi si eu de ls interventie ma uit si astept politia atat sa stai pana vezi asa ceva. bastoane pe spate la greu a 2 tura la politie si desert dosar penal pentru distrugere. this is reality ce zici tu ii noul testament

| wpAbby a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am luat-o ca pe o repetitie (sa distruga un local intreg), am luat-o ca pe o greseala si atat. De acord cu tine atunci cand se distruge un local intreg, dar pentru un simplu obiect spart/scapat/distrus nu vad de ce ar trebui aplicata violenta in orice feluri

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai fost violent cu paznicul acesta nu are voie sa fie violent cu tine si daca o face poate fi acuzat de i fractiunea de lovire sau alte violente, daca faci plangere penala.
Daca ai peste 14 ani tu poti fi acuzat de distrugere si va trebui sa platesti paguba produsa sau sa o plateasca parintii.
Daca ai sub 14 ani nu raspunzi penal dar parintii vor trebui sa plateasca paguba.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asa este! Tu ai voie sa faci orice. Altii nu. Legal trebuia sa te imobilizeze si sa cheme politia. Nelegal si eu ti-as fi scapat o palma, intr-un colt unde nu m-ar fi vazut camerele si spuneam ca ai refuzat sa te supui somatiei de a ramane pana la venirea politiei, si te-ai lovit in timp ce incercam sa te imobilizez.

| Violleta2022 a răspuns:

Wow... nu au voie, dar daca au facut-o atunci ai meritat-o din plin.
Nu pateste nimic paznicul, fiindca dupa atata distrugere poate sa spuna ca erai foarte violent, iar ca sa te potoleasca a trebuit s-a sarit pe tine. Cum faptele de distrugere vorbesc de la sine despre cat de rau si violent ai fost, nu il va condamna nimeni ca te-a batut, dimpotriva!

| Brizbriz a răspuns:

Nu, dar, daca te comporti agresiv, chiar numai verbal, s-ar putea unora sa le sara tandara si sa te bruscheze, chiar rau, daca continui

asta se intampla, la toate nivelele, inclusiv politia
https://www.google.com/search?q=schweppes+cu+ma-ta

| mont a răspuns:

Nu are voie cât timp nu ești violent, trebuie sa cheme poliția. Și de patit - plângere la poliție.

| pandrei6382 explică (pentru mont):

și dacă respectivul nu a fost violent dar agentul acela de pază i-a dat o palma, acesta cu ce va fi sancționat (i-a spart buza)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici politia nu are voie si pentru asta tot iti baga pe cocoașa.

| LittlePoppy a răspuns:

Nu avea tu grija paznicului.
Vezi ca TU ai spart un perete si ai facut alte pagube. Nu cred ca ti-au spart buza in timp ce tu stateai ca un ingeras. Te-ai batut cu ei?
Atentie, mall-urile au camere de supraveghere peste tot si se vede in ce conditii te-au lovit.

| pandrei6382 explică:

Acel obiect nu a fost spart cu intentie, a fost spart dintr-o joaca.