| oe9w0w9dkxk a întrebat:

Salut, daca am facut prostii in mall si un paznic a zis ca imi pune interdictie dar nu mi-a luat datele sau asa si doar a scris ceva pe o foaie singur poate sa imi dea interdictie in alta zi fara sa stie cum ma cheama sau datele mele? Se poate lua amenda de la politie?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce prostii ai facut.
Politia poate interveni doar daca ai comis vreo infractiune (furt, distrugere, lovire sau alte violente, etc) in mall sau vreo contraventie.
In caz de infractiune poti fi urmarit penal iar pentru contrtaventie sa fii amendat, daca ai peste 14 ani.
Banuiesc ca n-au fost prostii mari, care sa fie incadrate la infractiuni sau contraventii si paznicul a vrut doar sa te sperie putin, nu cred ca o sa fii interzis.

| oe9w0w9dkxk explică (pentru Ioandelasal):

Am facut galagie si am mai fost dat afara de catre paznic in acea zi si in altele

| Ioandelasal a răspuns (pentru oe9w0w9dkxk):

Atunci puteau chema politia si sa te amendeze, in baza L.61/1991, privind contraventiile la linistea si ordinea publica.
Te sfatuiesc sa nu mai faci asemenea prostie.