Întrebare recomandată | HumptyBumpty a întrebat:

As dori sa aflu cum sta treaba cu imprumuturile de studii. Trebuie sa indeplinesti ceva conditii sa il primesti? Cum anume il platesti inapoi? Banii pe care ii primesti, de exemplu, nu stiu daca am inteles, ii poti folosi doar pentru a plati chiria? Sau na, am inteles gresit probabil. Multumesc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru orice imprumut, deci si pentru imprumutul de studii, trebuie sa indeplinesti conditiile prevazute in regulamentul de creditare al bancii care acorda acest tip de credit si regulamentul poate fi diferit de la o banca la alta. Du-te la o banca, dintre cele care acorda acest tip de credit, si o sa afli toate informatiile privind acest tip de credit.

| xSoaked a răspuns:

Daca te referi la Anglia, nu trebuie sa indeplinesti nicio conditie in afara de aceea de a fi cetatean al unei tari din Uniunea Europeana...iar Romania este in UE. Tuition Fee Loan aia te intereseaza pe tine https://www.gov.uk/student-finance/loans-and-grants

Banii astia sunt platiti de guvernul englez direct catre facultate, tu nu ii vezi, nu ajung la tine. Deci practic odata ce ai aplicat pentru bursa mergi linistit si pe gratis la facultate ca se ocupa guvernul. Banii nu acopera altceva decat studiile, nu acopera chiria.

Aici se aplica, downloadezi formularul si trimiti prin posta la adresa de acolo: https://www.gov.uk/apply-online-for-student-finance