| Sumudica_Mihai_1994 a întrebat:

As dori sa intreb, de ce doamna notar care sa efectuat un certificat de mostenitor la doamna la birou cand am mers sa fac o incheiere de rectificare nea refuzat si ne refuza in continuare? nu era obligatia doamnei sa faca incheiere de rectificare si sa specifice numar cadastral? ceea ce doamna n-a facut cand trebuia si s-a facut actul? in anul 2008 cand s-a facut actele la casa si etc nu s-a trecut numarul cadastral pentru ca erau alte legi si nu se cerea asa ceva... acum ca am vandut casa la notariat am problema din cauza dansei ca nu am numar cadastral! nu era obligatia ei acum fiind alte legi?
Si as dori sa ma indrumati unde ar trbeuii sa ajung sa obtin ceea ce doresc eu (numar cadastral incheiere de notificare etc.)?

Răspuns Câştigător
| ovidiu68 a răspuns:

Referitor la numarul cadastral nu te poate ajuta notarul. Doar o firma care se ocupa de cadastru si intabulare te poate ajuta. La vanzare oricum ai nevoie de cadastru si intabulare precum si de certificatul energetic.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Era obligatia notarului sa specifice numarul cadastral, daca la data procedurii succesorale imobilul era inscris in cartea funciara.
Si nu este vorba de rectificare in cazul expus, deoarece nu a gresit numarul cadastral.
Te intreb: cum ti s-a inscris dreptul de proprietate in cartea funciara?

| doctorandus a răspuns:

Pai nu e vina ei ca s-a schimbat legea.

| raluk27 a răspuns:

1. N-am inteles nimic.
2. Rectificare inseamna corectarea unei greseli. Daca la data intocmirii certificatului de mostenitor erau alte legi, nu ati avut documentatie cadastrala si nici numar cadastral, ce sa rectifice?
3. Despre ce casa vorbesti? Cea pe care ati dezbatut succesiunea?