| anonim_4396 a întrebat:

Buna prieteni mei am si eu o intrebare la toata lumea si mai ales daca se gaseste vreun avocat pe aici sau vreun notar si poate sa ma ajute sunt tare fericita uitati problema mea sunt divortata de ceva timp de primul sot si am un baietel de la el si care se afla in tara la mama mea si as dori sa il iau aici in germania si intrbarea mea este acum ceva timp ca sa il pot scoate din tara imi trebuia acordul tatalui lui si el erea un jeg in ginimele si care nu sa ocupat niciodata de el dar ca sa imi dea acordul la notariat imi cerea o groaza de bani, cine ma poate ajuta as dori sa stiu daca mai am nevoie de acordul lui sa scot copilul din tara s-a schimbat legea cumva sau e tot asa astp ras de la toti si poate vreun notar sau avocat.multumesc

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pana la 18 ani ai nevoie de acordul scris la notariat al sotului. Stiu asta fiindca saptamana trecuta colega mea a facut exact asta: si-a dat acordul ca fiul ei de 17 ani sa plece intr-o vacanta in strainatate cu tatal lui (de care e divortata).

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Din cate stiu depinde de varsta copilului. Pana la 14 ani trebuie trecut in pasaportul tau si pentru asta este nevoie de acordul tatalui, de la 14 ani poate calatori pe baza cartii de identitate.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Draga mea, daca prin hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila ti-a fost incredintat copilul, este nevoie doar de acordul tau la intocmirea pasaportului. Acordul celuluilalt parinte se da doar in cazul in care parintii copilului sunt casatoriti.
Prin urmare, fii linistita, nu mai trebuie sa te rogi de nimeni. Daca fiul tau are sub 14 ani, poti sa-l incluzi in pasaportul tau. Daca are peste 14 ani, atunci va trebui sa-i faci pasaport individual.
Intrebai daca s-a schimbat legea. Raspunsul e "da", legea a fost modificata acum 2 ani. Oricum, era o tampenie ca parintele caruia nu i-a fost incredintat copilul, sa-si dea acordul cu privire la scoaterea lui din tara.
Iti doresc mult succes si astept sa ne spui aici ce ai rezolvat.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Am ales sa raspund intrebarilor de pe acest site, tocmai pentru ca multe dintre raspunsuri nu au nimic de-a face cu realitatea si implicit cu legislatia in vigoare.
Tu si fiul tau va aflati in situatia data de art. 30 lit. c) din Legea nr. 248/2005.
Art. 30. "(1) Organele politiei de frontiera permit iesirea din tara a cetatenilor romani minori numai daca sunt insotiti de o persoana fizica majora, in urmatoarele cazuri:
c) minorului care este inscris in pasaportul unui parinte si calatoreste in strainatate impreuna cu acesta sau, dupa caz, este titular al unui pasaport individual si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acesta, fara a mai fi necesara declaratia celuilalt parinte, numai daca parintele insotitor face dovada faptului ca minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila".
Pentru textul de lege integral vezi aici http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=65461
Ti-am mai spus ca nu ai nevoie de acordul tatalului. I-a cu tine hotararea de divort. Ai grija sa fie o copie autentificata, nu lua originalul, ca sa nu-l pierzi.

| anonim a răspuns:

Pana la 18 ani trebuie acordul celuilalt parinte.

| ines a răspuns:

Buna Gabi mi-e mi-a zis un avocat daca copilul ti-a fost dat tie dupa divort zice ca nu mai e nevoie de procura tatalui mergi cu hotararea judecatoreasca la pasapoarte si nu mai e nevoie si eu sunt an situatia ta dar sa vad ce fac an iunie cand ajung an tara

| gaby_6466 a răspuns:

Referitor la cele trei ras multumesc si imi erea teama de raspuns dar ma asteptam ca am mai fost cu el in vacanta in spania si mi. a trebuit dar aveti vreo idee cum pot sa fac sa nu imi ceara atitia bani? ca imi cere cit nu face si nu dispun de atit dar vreau sa iau copilul aici in septembrie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
De ce nu faci o plângere la poliție și sub îndrumarea unui procuror se face un flagrant pentru șantaj. Atunci pușcăria îl mănâncă și nici nu mai ai nevoie de semnătura lui.
Mult noroc.
Pa, pa.

| Denysa-Myhaela a răspuns:

Buna nu sunt nici avocat, nici notar dar stiu o prietene care tot asa vroia sa plece in excursie in strainatate (era minora) si ia trebuit acordul tatalui care tot asa era despartit de maicasa, deci nu s-a schimbat legea asta s-a intamplat acu 3 luni, daca tatal lui nu ii da acordu copilului sa plece din tara alta solutie nu mai e