| mariiiiiiiiiiiiiiiiiiiii a întrebat:

As dori sa ma ajutati am niste nelamuriri despre cununia civila cum are loc? ce trebuie pregatit? este nevoie neaparat sa avem nasi? si ce pret are aceasta cununie cat trebuie platit eu si iubitul meu vrem actele prima data si apoi peste un an restul

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand va trebui sa depuneti la primaria localitatii de domiciliu a unuia dintre voi o cerere si niste acte - copii ale certificatelor de nastere, a cartilor de identitate si certificatele prenuptiale de sanatate. Dupa aceea se va afisa un anunt la primarie si dupa 10 zile de la afisare puteti face casatoria civila. La casatorie va trebui sa aveti 2 martori, pot sa fie prieteni, rude sau nasii. Taxa de casatorie este sub 100 de lei, nu exista o suma fixa, fiecare primarie isi are propria taxa.

| lex79 a răspuns:

Vă trebuie un dosar cu acte ce le vei duce la primarie.Mergi acolo şi întreabă exact ce îţi trebuie.

Da e obligatoriu să aveţi naşi, ei sunt martorii ce vor semna la urmă.