| maestru1990 a întrebat:

Dragii mei, sunt un tinar cu dizabilitati, am o logodnica. Parintii ei nu ma vor dar noi ne iubim si dorim sa fim fara de pacat in fata Lui Dumnezeu.Si am dori sa ne casatorim. Dar nu dorim sa facem cununie civila ca vor afla parintii ei si va fi urgie. Dorim sa facem numai cununia religioasa.
Va rog ajutati-ma cu numarul unui preot ortodox care ne-ar putea ajuta cu cunuia religioasa fara cea civila, daca stiti in zona Brasov, daca nu si in zone limitrofe Brasovului? Si cautam si o pereche de nasi cu suflet sa ne naseasca? Va implor ajutati-ne

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

La biserica unde mergi nu sunt preoti?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca va iubiti nu vad bariera... crezi ca daca va citeste un popa ceva e vreo diferenta?

| Holiday a răspuns:

Nu iti face nici un popa cununie religioasa fara sa fii casatorit civil inainte. Fac ei destule tampenii contra cost, dar aici nu se baga.
In plus, oricum asa zisa casatorie religioasa e fix pix, doar o traditie religioasa, singura care conteaza e cea civila.

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

Corect, pentru ca un astfel de popa s-ar indrepta catre parnaie.

| xerxes1 a răspuns:

Probabil ca tu ai dizabilitati vizibile.
Categoria asta asta este plina cu tineri cu dizabilitati invizibile.
O sa-ti dai seama repede.

| Mclaren12 a răspuns:

Cumetre, esti in umbra rau de tot. Adevarata casatorie este la cununia civila, unde va casatoriti legal si prin acte. Cununia religioasa de care zici tu este doar un ritual crestin lipsit de sens. Daca ii dai nu stiu cate sute de lei la popa sa toarne cateva rugaciuni, asta nu inseamna ca sunteti casatoriti. Nu exista nicio legatura reala intre casatorie si cununie religioasa.

| Octavian199 a răspuns (pentru Mclaren12):

Ca multe altele.

| Irinel15123532 a răspuns:

Domnul sa va binecvanteze si sa va dea putere, imi place sinceritatea si puritatea voastra, sunt mandru ca mai exista asemenea oameni cu dragoste sincera. Spune-i si Lui Dumnezeu in rugaciune problema asta si El iti va da un raspuns, El vrea sa auda negazul nostru. noi crestinii nu avem doar un Dumnezeu, ci un tata iubitor, un prieten apropiat care ne iubeste si si-a dat viata pentru noi pe cruce acum 2000 de ani. Un prieten care ne iubeste, care se ingrijeste de noi, care ne accepta cu dragoste fara sa ne critice, care ne slujeste in fiecare zi, care isi exprima dragostea in multe feluri fata de noi. Isus este un prieten care ne asculta cand venim la El cu problemele noastre cele mai personale, care ne da rezolvare ca prin minune. Dumnezeu este un tat iubitor caruia ii pasa foarte mult de tine. tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune simpla ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.

| suntserios a răspuns (pentru Irinel15123532):

Tu dai copy paste la raspunsul asta de 10 ori pe zi, dar tot nu mi ai raspuns la

"care ne accepta cu dragoste fara sa ne critice"

totusi ce are cu masturbatorii si homosexualii?

| DoctorWh0 a răspuns (pentru suntserios):

Da... adevarat, cam da copy paste la acelasi raspuns. La inceput mi s-a parut bine informat, dar acum mi se pare ca are un fisier de pe care copie.

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Cu onanistii nu are nimic, pentru ca nu sunt mentionati in Biblie.

| suntserios a răspuns (pentru doctorandus):

Pai și popa de ce se supăra?

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Pentru ca BOR nu se bazeaza pe interpretarea literala a Bibliei. Ei au traducerea cu malahii, care e o traducere gresita (false friend).

| suntserios a răspuns (pentru doctorandus):

Deci ne putem masturba in liniste

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

In Biblie nu scrie ca ar fi pacat.

| 6684464 a răspuns:

Mai degraba va casatoriti din punct de vedere legal decat cu popa.
Daca va casatoriti numai traditional(cu popa) nu este corect nici d. p. d. v. legal, nici in fata Lui Dumnezeu.

Sunt 5 criterii pentru a avea o casatorie biblica:
1. Sa va iubiti erotic(sa fiti atrasi sexual unul fata de celalalt);
2. Sa va iubiti ca niste prieteni(sa fiti cei mai buni prieteni unul fata de celalalt);
2. Sa va iubiti parinteste(asa cum isi iubesc parintii copiii);
4. Foarte important, sa stii ca pe amandoi va iubeste Dumnezeu(amandoi sa fiti crestini);
5. Cununia civila(daca nu esti corect fata de societatea in care traiesti, cum sa fii corect fata de Dumnezeu?).

| gratargratar a răspuns:

In Brasov il cunosc pe par. Mosoiu.

Vezi aici:
http://www.mitropolia-ardealului.ro/protopopiatul-brasov/

E primul din capul listei.
Totusi, dpdv legal nu va puteti cununa religios fara a va cununa civil, pentru ca legea romana nu stie de Dumnezeu.

Nu stiu ce ti-as putea spune pentru a te ajuta. Cel mai bine ar fi sa spui si parintilor ei ca vrei sa o iei in casatorie.

| unvecin a răspuns:

Romani 13:1-2 „Oricine să fie supus stăpânirilor celor mai înalte; căci nu este stăpânire care să nu vină de la Dumnezeu. Și stăpânirile care sunt, au fost rânduite de Dumnezeu. De aceea, cine se împotrivește stăpânirii, se împotrivește rânduielii puse de Dumnezeu; și cei ce se împotrivesc își vor lua osânda."

De aici rezultă că suntem datori să ascultăm de legile țării. Dacă facem altfel, suntem vinovați și înaintea lui Dumnezeu, pentru că nu ascultăm de El care ne spune să ascultăm de ele.

Singura excepție e atunci când autoritățile îți cer să calci porunca divină. În acel caz: „Trebuie să ascultăm mai mult de Dumnezeu decât de oameni!" (Fapte 5:29)

În plus, nu e deloc corect să te căsătorești cu cineva fără să știe și părinții acelei persoane. E vorba de respect, de demnitate, de porunca a V-a etc.

Trebuie să existe o cale mai bună decât cea pe care ai / ați pornit. Încearcă, mai discută, mai sfătuiește-te cu mai multe persoane. E perfect că vrei să fiți „fără de păcat în fața Lui Dumnezeu", dar încearcă să ocolești toate păcatele, că altfel ocolești unul și cazi în celelalte.

Părinții ei oricum vor afla... Și cred cu tărie că vor fi și mai indignați că ați făcut căsătoria după o procedură greșită, mai repede ar accepta-o făcută legal.

| Octavian199 a răspuns (pentru unvecin):

Aceea carte zice multe tampenii.

| Jay1 a răspuns:

IuBirEa InVinGe tot! sper că te-am ajutat http://www.mitropolia-ardealului.ro/protopopiatul-brasov/