| antonela_6994 a întrebat:

As dori sa mi iau copilul cu mine in italia la mama mea dar nu pot fara semnatura tatalui insa acesta nu este de gasir.mentionez ca nu am fost casatoriti dar copilul este pe numele lui. ce pot face ca sa nu mai am nevoie de tatal pentru orice drept al copilulul?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa faci o actiune in justitie prin care sa ceri incredintarea copilului si daca va fi admisa nu o sa mai ai nevoie de acordul tatalui pentru plecarea in strainatate. Numai bine!

| darrio2007 a răspuns:

Intra pe avocatnet.ro si scrie pe forum.Acolo sunt avocati care iti pot raspunde la problema ta.

| Coco_3708 a răspuns:

Poti sa dai in judecata tatal sau pur si simplu sa te duci la politie sau o institutie si sa declari ca nu iti poti scoate copilul din tara... oricum eu te sfatuiesc sa il scoti pe tata din drepturile patintesti. e cel mai bine sau poti sa faci si la notariat o procura anume prin care poate iesi copiluk tau din tara dar numai cu acordul autoritatilor