| andcosm a întrebat:

Aș dori să organizez o acțiune de voluntariat, care ar veni în sprijinul orasului, strangand gunoiul si resturile. Am nevoie de aprobare de la primarie?

Răspuns Câştigător
| HelpingHands a răspuns:

Dacă faci un meeting pe Facebook, n-o să te oprească nimeni cred, dacă vrei să te aduni cu o gașcă de oameni ca să faci curat. Poți să răspunzi eventual: ce domne, așa ne distrăm noi! Am făcut ceva greșit că mă aplec să iau ceva de jos? Dar fără denumiri pompoase... voluntariate și alte chestii... sunteți un grup de prieteni trăzniți și gata. happy

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu ai nevoie de aprobare dar n-ar strica să-i informezi, poate te ajută cu ceva

| RoCkKiD a răspuns:

Nu ai nevoie de la primarie ci de la tribunal, citeste legea de infiintare a ONGurilor.

Trebuie cativa membri fondatori, un patrimoniu (pe care trebuie sa-l ai in cont doar cand se da sentinta) si un statut.

Practic dupa ce judecatorul da sentinta scoti banii din cont si ai un ONG.

| JustAFriend a răspuns:

In mod normal pentru a face o fapta buna nu ar trebui sa ai, dar pentru binele tau sau mai bine zis al vostru mergi la primarie si intreaba exact ce ai nevoie, la cum e la noi o sa ai nevoie de aprobare si daca vrei sa sa ajuti pe cineva sa treaca strada, cu cerere scrisa inainte si 50 in foaie bineinteleshappy