| vam a întrebat:

As dori sa stiu daca se poate face vreun act notarial sau ceva de genu prin care sa nu platesti pensia alimentara si sa fie definitiva.

7 răspunsuri:
| Keith a răspuns:

Daca ai trecut printr-un divort si copii au ajuns in custodia tatalui/mamei(nu stiu ce sunteti barbat sau femeie), legea te obliga sa platesti pensia alimentara in functie de venitul pe care il ai, nu se poate face nimic, numai daca copilul a implinit 18 ani atunci nu mai platesti pensia alimentara.

| Ana_4223 a răspuns:

Nu se poate, daca este copilul tau legea te obliga sa platesti pensie alimentara, daca nu platesti faci puscarie.

| vam explică (pentru Ana_4223):

Pai faza e ca ea o zis ca nu o sa trebuiasca sa ii platesc pensia alimentara iar eu vroiam sa ma asigur..ca nu ma trage in teapa

| vam explică:

Ea e de acord sa nu platesc pensia alimentara dar sa nu ma trezesc mai tarziu ca vrea.

| Ana_4223 a răspuns (pentru vam):

Poate sa se trezeasca oricand, are acest drept..asta e legea :d

| vam explică (pentru Ana_4223):

Si nu se poate face un act prin care sa semneze ca nu doreste platirea pensiei alimentarei?

| Ana_4223 a răspuns (pentru vam):

Bineinteles ca nu, eventual ca sa fii sigur de acest lucru consulta-te cu un avocat