| Mosotti a întrebat:

As dori sa stiu si eu si sa-mi enumere cineva pentru ce a fost asa blamat PSD-ul si de ce este dorit asa mult PNL, USR si altii complet de dreapta, ca PSD avea doctrina crestin-democrata, era de centru dreapta.

Am avut 17 guverne total de dreapta si 13 de centru dreapta dupa 1990 sa zicem (Asa zisi socialisti desi nu erau, ca aia sunt de stanga si atat), ce bun au facut cele 17? De ce ele nu au fost blamate atat?

167 răspunsuri:
| TheWznd a răspuns:

În primul rand, in România nici unul dintre partide nu e de stânga sau de dreapta, ci mai degrabă putem plasa acțiunile pe care partidele le iau/le promit, și le putem încadra într-una dintre părțile spectrumului politic (de exemplu, economia adoptata de partidele românești este de stânga, indiferent de culoare), pe cand noțiunea de egalitate este de dreapta la toate partidele post-decembrieste (și cam în toate tarile civilizate).

Care au fost cele 17 guverne de dreapta? Toate guvernele României sunt blamate pentru mizeria în care ne aflam azi, nu doar cele pe care dvs le numiti "de stânga". Difers categoria de oameni care le blamează. Dar toate sunt, într-un fel sau alt blamate. Inclusiv guvernul Cioloș, care n-a făcut nici un rău. Dar nici bine nu a apucat sa facă.

PSD-ul este blamat cel mai tare pentru ca, spre deosebire de obișnuitele mișmașuri și mișcări corupte, cu care Romanii Deja sunt obișnuiți din '47 și pe care au învățat sa le toreleze la toate partidele de după revoluție, PSD-ul anilor 2015-2020 a atacat direct și a încercat sa masacrezedgile justiției în asa fel încât ei sa iasă mai bine. Și pentru ca lumea s-a prins ca strategia lor politica era de a creste salariile si pensiile bugetarilor înainte de I cheierea mandatului, chiar dacă bugetul nu le permite, în asa fel încât partidul care vine dupa ei, sa fie nevoiți sa scada, ca să nu întram în colaps financiar.

| Mosotti explică (pentru TheWznd):

Pai cum care 17? Am avut 17 guverne de dreapta, numarati atent. Guverne, nu presedinti.

Sa mai clarific ceva, PSD nu este stanga, este de centru dreapta, crestini democrati, sau social democrati. Astia mai dau cete ceva la oamenii de rand, dar in principal tot cu bogatii tin, ca ideologie zic.
Ideologia PNL si PNTCD, Republicana care e tot una, este ca tine doar cu bogatii si atat, deci la noi si peste tot in lume ideologia astora e proasta si cu oamenii potriviti acolo sus care o aplica bine, si nu are cum sa fie bine vreodata pentru oamenii de rand, ca alfel nu s-ar mai numi asa partidele.
Socialistii sunt pentru oamenii de rand, dar nu avem partide de stanga pure. Adica la PSD ar mai merge treaba daca erau oameni care o aplicau doctrina lor, la ceilalti nu ar putea exista oameni ca sa o aplice, caci insasi ideologia (doctrina) e negativa.

Hai sa luam primii 6 ani de dupa 90 cu stanga:

1 - S-au dat casele la oameni care stateau cu chirie la stat, ca sa aiba oamenii unde sa stea, daca veneau ceilalti ori te dadea afara, ori plateai chirii mari.
2 - Nu s-a vandut tara ca dupa 1996 incoace (nu vb ca s-au desfiintat fabricile), nu s-au vandut resurse, paduri, pamanturi si altele.
3- Nu a dat casele nationalizate la proprietari si sa-i dea afara in strada pe oamenii care chiar le cumparasera de la stat in rate (pretul intreg, nu preturile f mici la alea de le-a dat unde stateau cu chirie), sau plateau chirie la stat, e adevarat, era normal sa le dea inapoi dar sa se ocupe statul de dat, nu sa dea afara oamenii din case, sa le dea despagubiri sa-si ia in alta parte, sau sa bage oamenii in alta parte, deci aici a gresit ca nu a dat inapoi in conditii ok.
4 - Ca nu s-a permis regelui sa vina in tara, recunosc, a fost un abuz, putea sa-l primeasca dar fara sa-i dea averile si pensie uriasa moca, cand el cand a plecat din tara a plecat cu gramada de chestii, a muncit el pe palatele alea pe care le vroia inapoi? Ce dracu.
Negative - nivelul de trai era foarte jos, dar dupa aia a fost si mai jos.

In 2000-2004 nu stiu ce a facut PSD (deja nu mai erau stanga), nu prea au facut nimic, era mai bine prin 2004-2005 cand deja nu mai erau ei, cand UE au vrut sa ne faca piata de desfacere si a mai urcat traiul, ne imprumuta UE, trimiteau cei din afara bani in Romania adica cei ce lucrau si era mai bine, oamenii isi luau caculatoare, aia aia si ailalta in rate, era cat de cat.

PSD guvernul recent au vrut asa, si anume ca minsterul justitiei sa poate controla ce face procurorul general, ca sa nu mai faca el ce vrea la comanda presedintelui adica mismasuri. Culmea este ca in toata UE este asa, deci PSD nu a facut aiureli. Daca in UE e asa cum e si normal, de ce sa nu fie si la noi asa cum trebuie?! Dar lumea a fost prostita si a crezut ca nu este in ordine. Fara asta, pot apare mari abuzuri.

Inca o chestie interesanta facuta de PSD, de marit salariile care s-au marit, marirea a fost in Euro, daca ne uitam bine, cursul euro a urcat mult mai putin ca salariile, urcand treptat salariile in euro, s-ar fi ajuns in situatia ca nu se mai renta sa pleci in afara, asa ca sarea lumea in sus aici, si ii obligau pe politicieni sa faca ceva, ca altfel plecau afara si era ok aici pentru aia de sus. Plus ca veneau si din afara investitori, ca atunci le renta, ca lumea avea bani mai multi, si concurau aia cu romanii care aveau preturi mari in urma mariri de salarii, asa ca automat preturile scadeau. E adevarat ca au crescut preturile cam mult zic eu, dar asta era doar in prima faza. Negativ a fost ca a dat la doctori care oricum aveau gramada de bani, ca apoi sa creasca si spagile, plus ca a marit mai departe buget militari, SRI si restul. La privat nu au crescut salarii, dar urma in timp sa aiba putere de cumparare mai mare.

Ce a facut ceilalti dreapta dupa 90:

1 - Desi Iliescu a fost votat cu, cam 87 % din populatie, si era pe bune, ca alegerile au fost supravegheate si de SUA si de UE, PNL si PNTCD au vrut sa-l dea jos aranjand ce a fost la universitate. Normal ca au venit minerii sa apere ce au votat, cand politia nu mai facea fata. L-au votat multi, ca erau multi oameni care stiau ce au facut PNL si PNTCD la vremea lor, si ce ar fi facut daca reveneau, erau niste cozi la vot, aoleu, pe 20 mai 1990 ma luase bunica la vor de ma si enervasem.
2 - Au inceput sa vanda tara putin cate putin la straini, ca din 96 a inceput. Nici o tara sanatoasa la cap nu a facut asta.

Ce a facut tot dreapta dupa 2004:

1 - Au vandut tara masiv, toate resursele tarii le-au dat, petrol, gaze, paduri, pamanturi, ca sa se imbogateasca ei, Ungaria, Polonia asa ceva nu au facut sub nici o forma, ca asa ceva nu se face, chestiile strategice nu se vand.

2 - Au taiat salarii si pensii dupa primul mandat al lui base, dar la SRI, armata, politie, magistrati au dat venituri uriase si le-au tot marit, deci erau sa nu erau bani?! In primul mandat hai sa zici ca reparau ce au facut PSD, desi treaba era la fel de cat de cat totusi inca din 2005. Insa dupa 4 ani era si mai rau de au taiat?! Ciudat.

Acuma se imprumuta bani tot la fel ca si inainte, deci tot se imprumuta.

Ce au mai facut dupa 90 si dupa 2004, e ca au dat retrocedari si au dat oamenii afara din casa adica proprietarii, si statul nu a facut nimic pentru oamenii aia, repet, e bine ca le-a dat, dar trebuia sa se ocupe de oameni cumva, ca statu le-a luat la aia ce aveau, statul sa ii despagubeasca si aia e. Ungurii nu au dat, au dat doar 10000 euro despagubire si adios, nici asa, dar nici invers.

Cam asa sta treaba, e o realitate care se poate verifica ce am zis, analizand faptele, nu minciunile unora, altora, propaganda de dreapta. Pai normal, le e frica sa nu se atinga careva de averile lor, asta la nivel global.

| anonimg a răspuns:

Pe timpul PSD-ului s-a înregistrat cea mai mare cotă de corupție. Cu bani sau cu alte facilități se putea corupe chiar și conducerea anti corupție. Nu că acum lucrurile ar sta altfel.
Aș fi putut spune că este din cauza sărăciei, dar nu. Pentru că oamenii aceia nu erau săraci; ba chiar erau erau înstăriți. Liviu Dragnea tot pentru corupție a ajuns la închisoare. N-ar fi ajuns acolo; dar el nu și-a luat nici o măsură de protecție, și lucrul a ajuns în auzul întregului popor.
Cazul "Caracal" iarăși. Îți imaginezi că fetelor de 16-17 ani le erau schimbate buletinele de către polițiștii de la evidența populației ca ele să figureze cu vârsta de 18 ani ca să poată trece granița cu ele? Toată oamenii din justiție din Caracal știu adevărul; sunt pe mâna unii cu alții și cu infractorii. Și acest lucru este la nivelul național.
Ai auzit de boala autoimuna? Se manifestă când celulele bune din organism luptă împotriva propriilor organe din corp. Și nu există vindecare.
Așa este țara noastră.
Nici PNL nu este mai bun -pentru că toți care au defrișat pădurile sunt membri în PNL -inclusiv ministerul apelor și pădurilor.
Să se dea pedeapsa cu moartea pentru orice mică infracțiune; doar așa vom ajunge o țară la nivelul celorlalte din UE. Dar nu se poate lucrul acesta pentru că nu știu dacă ar mai rămâne 10 politicieni în toată țara și 50 de oameni în justiție. Polițiști niciunul. S-ar condamna singuri. Ar fi mult mai bine pentru noi dacă ne-am vinde străinilor, și niciun român să nu mai ocupe nici un post de conducere; absolut niciunul.
Dar mai bine îmi văd de treburile mele. Țara nu-i-a mea. Poate să vină război sau calamități că eu m-aș bucura. Să facă ce-or vrea cu ea. Știu doar că cei răi vor fi înviați și tot vor fi trași la răspundere "pentru binele sau răul pe care l-au făcut cât au trăit în trup".

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Pfai cate bazaconii ai scris in cateva randuri doar.

In primul rand, informeaza te putin legat de averea casei regale si averea regelui Mihai. Ai sa afli ca predecesorii lui au cam adus bani de acasa pentru palatele alea.

Vezi ca legea retrocedării caselor nationalizate s-a dat pe timpul unei guvernări pdsr daca tin eu bine minte.

Ai cea mai vaga idee ce inseamna controlarea procurorilor de către ministrul justiției?

Singurul lucru bun facut de psd in ultima vreme si anume marirea salariilor medicilor tu o vezi ca pe un lucru rau?

Marirea salariilor in Euro? Nu pricep la ce te referi.

Mai pune putin mana si vezi ce au făcut in ultimii 3-4 ani cei de la psd cu legile justitie si cu economia.

Si mai pune mana si mai analizeaza putin si treaba cu baronii locali ai psd.

Si mai analizeaza puțin si cati membri psd cu functii importante au ajuns pe la parnaie pentru coruptie.

Si iti raspunzi singurel la intrebare.

| lalaura94 a răspuns:

In Romania nu ai cu cine sa votezi, pentru ca nu exista partide de stanga. Si vrajelile cu "raul cel mai mic", nu pun botul, raul e rau indiferent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebare de-o ignoranţă si de-o incultură mare, foarte mare.
De asta psd-ul si pnl-ul au monopolizat guvernarea si presedintia Romaniei in ultimi 30 de ani, pentru ca foarte multi Romani sunt ca tine pufuleţ.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Normal ca au venit minerii sa apere ce au votat.
De aici se vede că spui dta ceva, dar nu înțelegi nimic din ceea ce se întâmplă.
Dacă spui că e normal să vină minerii să facă politică cu bâtele prin București și în Parlament și pai Iliescu să îi felicite că au făcut o treabă bună, ai o problemă. Să spui că au venit singuri fără să fi fost invitați, înseamnă că nu ai habar de niște lucruri. Băsescu era ministru al transporturilor pe vremea aia și putea de un ordin scurt să oprească trenurile cu mineri în Valea Jiului, și minerii erau obligați să se plimbe pe jos până la București, să se relaxeze în marș pe șosele. Așa că dta analizezi faptele, fără să cauți cauzele și acuzi guvernele iar nu păpușarii din spatele lor.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru lalaura94):

Si ce propui. Sa nu votam, las ca se ocupa altii nu?

| johnnny123 a răspuns (pentru lalaura94):

"Vrajelile cu "raul cel mai mic", nu pun botul, raul e rau indiferent."
Exact gândirea de genul ăsta ne-a adus unde suntem.

Și durerea de măsea și cancerul sunt rele. Vrei să spui că dacă ar trebui să alegi între ele nu ai avea nici o preferință, pentru că oricum "răul e rău"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred ca au fost 17 guverne in total din 90 incoace

| antimulte a răspuns:

Marile partide de regula, si de la noi inseamna cam PSD si PNL sunt pline de oameni corupti cu interese personale. Esti constient ca pentru fiecare campanie electorala ele primesc bani de la bugetul de stat? Deci din banii nostri in loc sa ne faca o autostrada amarata... sau un spital sau orice altceva pentru popor nu pentru ei. Un leac dar asta nu se va intampla ar fi ca intr-o zi sa ne punem independenti, iar partidele mari sa fie lasate pe dinafara, dar repet nu se va intampla din N motive. Cat despre numarul guvernelor, nu pot sa ma pronunt ca nu am stat sa le numar exact, dar tot ce se poate, avand in vedere ca PSD a schimbat vreo 3 (Grindeanu, Tudose, Dancila) numai in ultimi 2 ani. Iti spune multe si asta, ca un partid isi cam doboara din interior propriul guvern, despre PSD. Nu ca liberalii ar fi mai ok...

| Dragosdoar a răspuns:

Uite ca azi dc am vazut eu bine se desfasoara o motiune de cenzura. Poate pica pnlu

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Pai da, stiu ca nu au venit neinvitati, dar n-am mai zis ca stiam ca se stie asta, si ce era sa faca? Sa fie dat jos Iliescu desi a fost votat cu 87 %?! Cum asa? Ca asta se intampla daca nu veneau minerii. Am habar f bine ca aveam 12 ani dar stiam, am vazut ce era la Universitate, era jale, vroia sa-l dea jos, de ce, nu pricep. Ca nu iti place adevarul, este altceva, dar asta a fost, normal ca i-a felicitat.
Adica sa blocheze sa vina minerii, ca sa fie dat jos cineva care a fost votat in foarte mare procent, frumos gandesti.

Ai dreptate, papusari sunt mereu pe tot globul, stim f bine ca presedintii nu fac de capul lor, dar asta am zis-o peste tot, si toti de dreapta sunt condusi de mai marii bancheri, bogatasi, se stie, deci nu doar la ceilalti. O sa zici ca rusii l-au vrut pe Iliescu, dar lumea l-a votat in masa la noi, deci deja nici nu mai are legatura. Si una peste alta indiferent de papusari, am zis ce a facut bun, si sti f bine ca a fost asa, ca si eu am trait alea ce am enumerat, am vazut. Si bunicii i-a dat garsoniera in 1993 pe 200 Euro, sa fie a ei, platea 150 lei chirie la stat inainte (din 2000 salariu), nu sa o ia smecherii cum ar fi facut ceilalti. Deci nu vorbesc din auzite, din propaganda. N-am zis ca era prea bine, nivelu de trai era praf si pulbere.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Te întreb. Minerii au făcut un bine țării sau lui Iliescu?
Minerii luați unul câte unul, au venit de bună voia lor, sau au fost provocați să vină de către lideri cuplați cu servicile secrete cara au fost bine plătiți pentru asta?
Te pricepi la jocuri politice, la ce se ascunde în spatele lor, sau aperi legalitatea cu bâta de miner, asta te întreb?

| Mosotti explică (pentru anonimg):

Pai asta zic, ca nici PNL nu e mai bun, dar toti au ceva cu PSD in mod special, eu asta voiam sa aflu de ce, ca si cum la PNL si la ceilalti nu ar fi coruptia tot cat casa poporului si totul e si mai rau de fapt, Johanis are cam 9 dosare penale si nu a intrat la parnaie, Base ca a vandut tara de tot, nu a patit nimic, ca-s condusi de SUA si UE iar nu se pune, doar pe PSD il vede lumea cel mai nasol, aici mi se pare mie suspect.

Si asta pentru ca ailalti vor sa dea jos pe PSD, ca le e frica ca mai fac ceva pentru om totusi, si nu mai fura ei atat, aici e treaba, asa ca fac propaganda contra.

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Si de unde aveau aia monarhistii bani de acasa pentru palate?! Au muncit pe ei? Poate au adus bani din averile lor, dar cum le-a facut? Ca oamenii care traiau infect in anii 1900 in colo, nu cred ca puteau veni cu bani de acasa sa faca nici un apartament, damite un palat sau palate, si munceau 12-14 ore pe zi pe salarii de mizerie.

Nu stiu cand s-a dat drumul la retrocedari, dar in nici un caz in primii 6 ani, asta e ideologie de dreapta, oricum. O sa flu exact cine a dat, deci inca nu te contrazic. Dar si asa, putea sa le dea, dar nu sa afecteze oamenii, aici e problema. Trebuia statul sa rezolve, ca statul le luase asa cum am zis si ieri. Nici nu cont ca era PSD sau dreapta. Ca unii puteau da legea, dar sa faca cum am zis, si altii sa dea legea si sa arunce oamenii afara, si era o f mare diferenta, da de maine sa aflu exact cine a dat-o legea.

Cu controlul procurorului general, pai asa e in toata UE! Nu e normal? Ca daca ala abuzeaza? Cine-l controleaza? Fara control nu se stie, mai ales ca la comanda sri sau presedinte procurorul poate face multe, si na, nu conteaza daca n-are control. Bine, sa fie controlul impartial, evident, nu partinitor.

Cu marire sal in euro este asa: cursul euro a crescut f putin, dar maririle de salarii pe care le-a facut PSD au fost mai mari decat marirea euro, deci au crescut salarii echivalente in euro, deci cumparai mai multi Euro din salariu, cam asta am vrut sa zic, n u era ca au crescut cat cursul, ca sa fie inflatie, si am explicat la ce s-ar fi ajuns, cand nu se mai merita sa plece omu in afara, ar fi luptat sa fie bine aici, deci ii deranja pe conducatori, lucru de dorit.

Vorbesti doar de PSD, dar de baronii ceilalti nu?! Asta ma uimeste, ca zici doar de PSD, ca si cum ceilalti sunt cinstiti, corecti, nu-s condusi din umbra tot de mafioti, si asa mai departe. Eu nu am zis ca nu au fost baroni si la PSD, doamne fereste, am zis doar ca au facut totusi putin de tot ceva bun mai multe decat ceilalti. Am zis putin de tot, deci atentie.
Da, toti sunt niste mafioti, doar ca unii sunt mai mult, altii mai putin, asta e diferenta, daca asta vrei sa zici, este asa.
Dar oricum ai dreptate si cu PSD, adica partea asta este adevarata. Eu doar am comparat un rau mai mare cu unul putin de tot mai mic.

Si ceilalti ce au facut cu economia?!

Ajunge la parnaie cine trebuie, cine nu trebuie nu ajunge indiferent ce a facut, si sti asta, chiar daca si aia care ajung au facut ce au facut. Vezi fabricare dosare pe vremea lui base, s-a tot spus.

Si sa-ti mai zic ceva, PSD NU este socialist cum multi cred, nu sunt stanga, de aia sunt si baroni ca si dincolo, sunt social-democrati doar sa zic un 5-10 % mai buni ca ceilalti, adica bogatii tot bogati sa fie, dar mai dai niste oase si la amarati, atata tot, nimic mai mult. De aia sunt niste nenorociti si ei si ceilalti, eu doar am zis putinul bine care l-au facut.
Iliescu sa zic ca a fost de stanga, dar avea oameni pe langa el de dreapta unii, si nu avea cum sa ajunga prea departe. Ca PSD iti zic eu ca nu dadea casele la oameni in care stateau cu chirie, nu e in ideologia lor.

Asa ca acum ti-e (si va e) clar ca nu ii ridic in slava pe PSD, si am explicat si de ce, dar au fost sa zic 5 % mai buni ca ceilalti.

| Mosotti explică (pentru lalaura94):

Totusi exista rau mai mic sau mai mare, cum nu? Are grade de comparatie! Si sa-ti zic si de ce:

Dreapta pura este rea ca nu se gandeste deloc la oamenii de rand, si reprezinta capitalismul rece si inuman (vezi SUA). N-ai bani, mori, sanatatea e afacere si atat, n-ai bani, nu inveti la fac, aia e, nu e ca in Germania unde nu este asa si e putin socialism desi e tara capitalista.
Centru dreapta (social sau crestini-democratii), sunt rai dar ceva mai putinel, mai dau putinel si la aia de jos. Cam asa in mare vreau sa zic. Evident ca nici una si nici alta nu da o viata buna, asta este foarte clar, dar nu am luat-o binar adica ori 0 ori 1, exista si multe valori intre.

Corect, nu exista partide de stanga, in Germania nici nu a fost lasat sa vina la TV in campanie sa-si spuna ce vroia sa zica, deci dictatura dreptista pe fata, ca acolo exista Die Linke. Unde apar partide care ar fac ceva pentru om, mereu sunt sabotate peste tot in lume, sicanate, blamare lideri, ca-s asa, ca-s asa, se inventeaza ca au furat, ca au facut, deci asta este de observat, si asta spune deja care e treaba, dar parca vad ca putini au observat asta. Si cei de dreapta cum se face ca nu prea au asa probleme. Si normal ca blameaza pe aia, ca a face ceva pentru om e egal cu a nu mai servi grupurile de interese din umbra care conduc de fapt, sau a servi mai putin intereselor lor financiare.

Exact ca si tine, eu nu am votat cu nici unul, ca in momentul de fata nu am cu cine vota.

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Ca sa se rezolve ceva ar trebui sa facem asta:

Pana nu schimbam sistemul, nu se va schimba nimic, trebuie ca noi sa desemnam candidatii, sa fie finantata politica doar din bani publici si nu din bani privati, sa ii putem da jos cum nu isi fac treaba, nu dupa 4-5 ani. Daca sunt finantati din bani publici ne vor servi noua, daca sunt din bani privati e logic ca servesc alora de i-au finantat, si noi cand votam votam intre sida, cancer si diabet cum ar veni, doar schimbam grupurile de interese si atat. Adica sa cerem schimbarea constitutiei. Deci a vota asa cum e, e de pomana, schimbi doar grupurile de interese la infinit si atat.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Am raspuns lui suntserios, ce trebuie facut, ca altfel PSD, PNL si cine e, vor face acelasi lucru de cacao.

| Mosotti explică (pentru johnnny123):

I-am explicat ca poate fi rau sau mai putin rau. De exemplu pot fi rau sa dau jos guvernul unei tari pentru interesul meu, dar sa am grija sa nu omor nici un civil, sau pot fi mai rau si sa nu conteze, si omor si civili desi as putea sa nu.
De aia si exista centru dreapta, dreapta si extrema dreapta, toate-s rele, dar de la stanga la dreapta creste doza de rautate.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Am gresit, ai dreptate, de fapt e ca 17 ani am avut guverne de dreapta si 13 ani de stanga, deci scuze la toti, am gresit, la aia ma refeream.

| Mosotti explică (pentru TheWznd):

Da, am zis si colegului, am gresit cu cele 17 guverne, 17 ani am avut guverne de dreapta, asta voiam sa spun.

| Mosotti explică (pentru antimulte):

Stiu foarte bine, am si spus ce trebuie facut lui suntserios, citeste acolo, altfel nimic nu se va schimba, si din moment ce oamenii tot cred in votul care e, denota cat habar au pe ce lume traiesc, ca altfel ar cere ce am zis acolo, deci schimbarea sistemului.

| Mosotti explică (pentru Dragosdoar):

Si daca pica oricum e cam tot aia in mare, dar am zis, putin de tot se mai facuse inainte de PNL. A picat am auzit PNL-u.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Eu zic ca ma pricep destul de bine la politica, am zis si ce trebuie sa se faca pentru ca sa fie bine, bine, e o propunere, poate nu e ok. Daca as apara legalitatea batei si atat, atunci nici nu as mai vorbi, si sa cred doar ce se vede, insa nici legalitatea de a da un presedinte jos cu forta, ales masiv, nu apar. Hai sa te iau altfel, daca nu veneau, ce era?! Venea PNL sau PNTCD si era mai rau. Sau cum? Ca politia nu facea fata. Nu sunt de acord cu ce au facut, se putea face pasnic demonstrand, poate amenintand dar frumos, nu asa badaraneste.

Normal ca au fost provocati sa vina de lideri, ca doar nu veneau de capul lor, si sigur ca liderii aia nu au provocat degeaba pe aia. Eu am zis doar ca l-au lasat pe Iliescu acolo pentru ca era votat legitim masiv. Si am zis asa micile chestii pe care le-a facut bune, atat. Normal ca totul e manerva, normal ca pana la urma totul e politic, pana si schimbarea modei tot cam capitalista e treaba, ca sa mai faca niste unii bani, si multe din astea. Iar daca a facut cateva chestii bune, am zis ca a fost bine ca a iesit asa. Evident ca au facut si minerii tampenii mari de tot cu bata, am vazut eu personal, au exagerat, dar una peste alta eu zic ca daca nu era Iliescu, nu se facea nici ce am zis ca s-a facut.
De aia nu am accentuat ce s-a ascuns in spate, ca nici nu mai conteaza, ca una peste alta, case la oameni s-au dat, si a avea o casa este mare chestie sa stii. Noi pe garsoniera am dat 200 Euro in noiembrie 1993 de exemplu, si era confort 1 sporit, adica patul nu iti ocupa din sufragerie cu are o gaura cum s-ar spune, si acolo pui patul, acu una ca aia fara 50 mii euro nu o iei, la un salariu sa zic de un 6-700 euro net asa salariu deci mai ca lumea.

Deci au fost gramada de oameni carora li s-a facut bine. Aici nu poti zice ca nu, sti si tu sigur ca asa a fost. Acuma ori stai cu chirie care dai si 50 % din salariu ca sa stai intr-un ap cu 2 camere, ori trebuie avans si rate de te indoaie pe zeci de ani ca sa iei un apartament, si facut mai prost poate.

Dar ca principiu in politica ai dreptate, fara manevre, fara interese ascunse, nu se face nimic, cei din fata sunt doar pioni si atat, si asta in toata UE, SUA si alte tari. Daca nu faci ca ei, ori iti scot hibele public, te face de ras sau parnaie, ori daca nu, ti se fabrica din astea. Pai numai daca te uiti (dar sti sigur ca esti un om documentat), cum SUA sabota guverne in Chile, Guatemala si altele, e f clar totul, ca acu s-au desecretizat si se zice.

Si cu virusul din china, tu nu vezi ca a scazut pretul petrolului? Ca sa cumpere niste unii ieftin si apoi sa-l redea scump. S-a instigat la panica exagerata, nu zic ca n-a fost asa cu ce e acolo, insa zvonurile ca ar putea veni o pandemie, ca aia, aia ailalta, creaza panica si afecteaza si economia. Asta se si doreste, aoleu ce draci am pe astia care fac asa.

Pana nici ca patron de televiziune nu vi de capul tau acolo! Daca superi pe cine nu trebuie, pierzi licenta, n-ai platit datoriile, etc. Mai bine nu stiam toate principiile cu, cum se face totul, ca eram mai fericit, dar din pacate stiu.
Si cand vad oamenii ca habar nu au in ce sistem traiesc, iar am nervi, ca daca stiau, cereau ce trebuie, am zis ce, schimbarea sistemului! Si ma refer la tot globul aproape, nu doar la noi.

| TheWznd a răspuns (pentru Mosotti):

Direcția pe axa politică nu se referă absolut nicăieri la averea pe care un anumit individ o are. Deci afirmațiile "țin cu bogații", "țin cu săracii" nu au absolut nici un sens dacă vorbim de poziția în spectrumul politic.

La primele 3 puncte găsești expicația în documentarul de la Recorder. Îl găsești gratuit, pe Youtube.

Regele Mihai nu a "a plecat din țară cu o grămadă de chestii", a fost exilat, și a plecat cu câteva bagaje cu haine și cu 3 mașini care erau personal ale lui. Castele Familiei Regale au fost construite nu doar din banul public (așa cum se vehiculează mai nou) ci și prin ajutorul averii casei regale de Hohenzollern, din care Carol I făcea parte.
Cât despre interdicția de a intra în țară, după 90, regele nu a fost primit în țară pentru că tătuca Iliescu și banda sa s-au speriat că o să fie dați jos de la putere, din cauză că poporul evident încă iubea casa regală. Pentru că mii de oameni au ieșit să îi vadă la prima apariție publică. Oameni care nu știau mai nimic despre Regele Mihai, decât că, uneori, îl auzeau dând mesaje românilor, la Radio Europa Liberă.

PSD a propus legea grațierii care scutea de puscărie o grămadă de infractori care făcuseră fapte de corupție. PSD a încercat să dea legea prin care, dacă se făceau evaziuni fiscale de până în 200.000 euro (sau cât o fi fost), nu era considerată faptă penală (what?), proiectul lor de lege propunea ca înregistrălile video să nu mai fie probe în procesele judecătorești, și o grămadă de alte legi tâmpite, pe care acum nu mi le mai amintesc, dar cu siguranță le găsești pe net dacă cauți.

Paragraful despre creșterea salariilor în euro, nu face absolut nici un sens și e lipsit de coerență.
Despre "vânzarea țării" ți se explică detaliat în documentarul de la Recorder.

Ca și concluzie, pe noi, în momentul actual nu ne înteresează așa de tare ce au făcut bine și ce au făcut rău partidele politice în urmă cu 30 sau 20 de ani, ci ne interesează perioada recentă, și ce au făcut oamenii politici care sunt încă în schema politică din 2020. În fiecare an apar partide noi, cu oameni noi, care poate că ar putea avea puterea să facă ceva. Dar educația politică în România e jale, majoritatea habar n-au ce votează, și 90% dintre alegători nu știu care e rolul fiecărei puteri din stat.

Forma de guvernare de după 89 a adus libertatea pe care și-au dorit-o românii. Dar nu a adus democrația. Pentru că românii încă nu știu ce e aia.

| Frank51 a răspuns:

PSD a facut bine pentru el, PNL face si pentru noi un procent mic acolo(daca e diferit de zero e avantaj), nu mor dupa PNL, dar faptele vorbesc asa ca da, prefer oricand un guvern PNL sau USR sau orice alt partid nou infiintat, decat PSD.

| lalaura94 a răspuns (pentru suntserios):

Nu propun nimic, ci pur si simplu nu votez eu. Daca ar fi fost sa fi fost in pozitia in care pot propune ceva, as fi propus sa nu voteze absolut nimeni, pentru a forta restructurari de la zero. Nu numai ca nu as fi incurajat politica de dreapta din Romania, ci pur si simplu as pedepsi-o pana in punctul in care nu ar fi rentabil, pentru ca nu te voteaza nimeni.

| lalaura94 a răspuns (pentru johnnny123):

Nu, vreau sa spun ca nu ar trebui, filozofic vorbind, intr-o lume ideala, sa fiu constrans in a alege raul cel mai mic. Eu refuz sa accept situatia actuala din Romania, si pretind ca efectiv nu exista, ca sa nu ma umplu de nervi. Astfel, cand romanii stau afara la cozi sa voteze, eu beau un pahar o bere si ma relaxez la piscina.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru lalaura94):

Este una din cele mai stupide abordari a lipse de la vot pe care am auzit-o? Tu crezi ca lipsind de la vot restructurezi ceva? Ha ha ce gluma trista. Stii ce se intampla daca nu votezi, restructurezi un rahat, voteaza altii pentru tine si iau altii decizii pentru tine.

Urata mentalitate, mentalitatea care a adus Romania in stadiul in care e in ultimii ani, pentru ca unii au avut impresia ca vor castiga daca se pisa pe vot si in final a pierdut toata tara