| buditza a întrebat:

As vrea sa stiu cum pot scoate din masa succesorala unbil pe care l-am construit impreuna cu sotul meu, dar este pe numele socrului.
soacra a decedat, socrukl traieste, si sotul meu are o sora.
aceasta vrea cota din casa pe care noi am construit-o in curtea socrului, dar cu banii nostri
ce pot face sa scot din succesiune imobilul, care, legal, nu ne apartine, dar moral, da?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un lucru important, respectiv daca aceasta casa este intabulata si pe numele soacrei ori numai a socrului. Numai daca este intabulata si pe numele ei poate avea pretentii sora sotului. Daca nu va intelegeti cu sora sotului, atunci singura posibilitate este o actiune in constatare, prin care sa solicitati instantei de judecata sa constate ca imobilul a fost construit de voi, este proprietatea voastra si sa dispuna intabularea dreptului de proprietate in cartea funciara. De asemenea daca terenul pe care se afla si casa este intabulat pe ambii soti(socru si soacra), atunci sora sotului are drept de mostenire in cota de 3/16 din acest teren, la aceeasi cota ar avea dreptul si din constructie, daca a fost si pe numele soacrei. Numai bine!