| Zurbagioaica a întrebat:

Tatal meu a decedat in luna Ianuarie. Impreuna cu sora mea am dezbatut mostenirea. Dar acum am aflat ca el mai avea si o cota de 1/2 de imobil la Timisoara. Stie cineva daca faptul ca am dezbatut mostenirea din Bucuresti se poate considera ca act de acceptare a mosteniri in general, deci si pentru imobilul din Timisoara? Si unde trebuie dezbatuta mostenirea? In Bucuresti, unde tata a avut ultimul domiciliu sau la Timisoara unde este imobilul?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se considera acceptarea mostenirii, pentru toate bunurile care au fost detinute de defunct. Pentru acest imobil dezbaterea va fi facuta tot de notarul public unde a fost facuta prima data, care va intocmi un certificat de mostenitor suplimentar. Te duci la acest notar cu un extras CF de pe imobil si certificatul de atestare fiscala de la Directia de Impozite si Taxe Locale Timisoara. Numai bine!

| bogdanworld a răspuns:

Intreaba avocatul, aici sunt 99% doar copii de 10-15 ani. teoretic asa ar trebui, dar practic nu e chiar asa.