| Mare_Cristina_Loredana_1988 a întrebat:

As vrea sa stiu daca ma cunun pot sa imi pastrez numele de familie si prietenul meu pe a lui?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate pastra numele de familie.
Conform legislatiei actuale la casatorie exista mai multe posibilitati:
1.Un nume comun al sotilor, fie numele sotului, fie numele sotiei.
2.Un nume comun format din numele ambilor soti, de ex. Popescu-Ionescu sau Ionescu-Popescu.
3.Fiecare sot isi pastreaza numele de familie avut inaintea casatoriei.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da ti-l poti pastra, doar ca impreuna cu cel al viitorului sot, ceva de genul: Andreea Marin Banica.