| Cornelia-Ioana_Drăguşanu_1996 a întrebat:

Stie careva? Daca imi iau bilet dus-intors din Norvegia-Romania ( Romania-Norvegia si urmeaza sa ma cunun si imi schimb numele de familie pot sa ma intorc dupa ce o sa am alt nume? Ca trebuie sa imi schimb pasaportul si buletinul.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se popate, fara nici o problema. Poti dovedi schimbarea numelui cu certificatul de casatorie.

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In primul rand numele ti-l poate schimba doar o tara a carei cetatenie o ai, altfel ar fi amestec in treburile interne.

| raluk27 a răspuns:

Normal ca te poti intoarce. Esti cetatean roman. Si oricum, pasaportul si buletinul ti le schimbi in Romania, cu noul nume.