| anonim_4396 a întrebat:

La ce banca are cont Isus, sau dumnezeu? Intreb asta, fiindca la crestinare se cer bani in numele divinitatii.
Am de gand sa cunun niste tineri, dar nu stiu ce date sa trec.

30 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

La biserica mea actele de cult se fac gratis.Asa ca, daca vrei sa te casatoresti, pocaieste-te.

| Raniia a răspuns:

De ce te intereseaza unde are Isus contul deschis pentru ca tu nu crezi ca exista Dumnezeu; oare pentru ce -L cauti; nu sti ce date sa treci la cununia tinerilor? cand te vei intilni cu Domnul Isus, sigur vei primi raspunsul potrivit.Cauta pana vei gasi ADEVARUL!

| anonim_4396 explică (pentru Raniia):

Te-am bagat cumva in seama? Cand o sa realizezi ca Biblia nu este "Bosch User Guide", sa ma cauti! Pana atunci... vezi ca a inceput "Mihaela".

| Raniia a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa ma bagi in seama,eu am raspuns la intrebare; referitor la Biblie nu am de ce sa te caut pe tine, eu stiu ce este Biblia, nu imi este frica de ziua de maine Dumnezeu este acolo.Tu esti ratacit si in continua cautare!

| William a răspuns:

E o gluma proasta ce ai zis tu. Se spune ca ''cel ce are mila de sarman imprumuta Domnului''. Zicem ca imprumuta nu ca da deoarece o sa primim rasplata insutit in cer (sau la vamile vazduhului). ''Porunca milosteniei nu a fost data numai pentru cei bogati ci si pentru cei care au putin, ba chiar pentru cei care abia reusesc sa isi castige painea cea de toate zilele. Celor care dau din putinul care il au se poate sa li se socoteasca mai mult decat celor ce dau mult din multele lor bogatii. Valoarea milostenie nu depinde de cat dam, ci de gandul cu care dam. Pentru a face milostenie nu avem nevoie de bani ci de bunavointa, nu conteaza ca suntem saraci. Iar cand ne lipseste bunavointa nu ne ajuta faptul ca suntem bogati. Bogatii nemilostivi vor primi o pedeapsa mai mare decat saracii nemilostivi pentru ca au bani multi si cu toate astea nu isi inmoaie inima.''

| anonim_4396 explică (pentru William):

Ce intreb eu, si ce raspunzi tu. Nu este vorba de milostenie, este vorba de impunerea unei taxe pentru crestinare/cununare/inmormantare. Baaaaaaaa, intelegi, baaaaaaaaaa?

| Hombre a răspuns:

La "Banca Internationala Religiilor" care i s-a dus sufletul in anul 2 000, ca tot se spunea religiosi ca e sfarsitul lumii. Se pare ca lucrurile sau incurcat prin ceruri si in loc sa se aleaga praful de lume s-a bulit banca, care la constituirea acestei bănci românesti au contribuit Mitropoliile Olteniei si Moldovei, Biserica Armenească, Cultul Penticostal, Muftiatul de la Constanța. Iata ca atunci cand e vorba de dogme religiile se razboiesc in schimb cand e vorba de lovele se prind in hora. "Banca Internațională a Religiilor (BIR) a fost o bancă din România, falimentată în anul 2000[1]. În anul 2004, raportul comun al celor două comisii de abuzuri ale Parlamentului României au concluzionat ca devalizarea BIR este rodul „unei acțiuni de crimă organizată și corupție institutionalizață." Ce ti-e si cu sfinti astia.

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Hombre, cand vad prin tara cate biserici de neam prost ridica astia, dar enoriasii mor de foame pe capete, ma umplu de atata sila... de nu ma mai incape, mai omule. Dar, ce sa-i faci, popa trebuie sa umble cu Q7, plin de aur ca 50 Cent laughing Este in trend, ce religia mea!

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Se cunvine sa stim si aceste cifre, in Romania avem 18 300 de biserici, 4 700 de scoli si 425 de spitale.

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Si popi bortosi cu buzunare fara fund, cita frunza si iarba.

| eucumine010 a răspuns:

In contul BOR, baga acolo, au buzunarele adanci. (@#$%^$#$^$^#)

| FantasyAngel a răspuns:

Nu ai ce sa faci decat sa dai banii ca sa nu ii pui pe tinerii pe care ai de gand sa ii cununi intr-o situatie proasta. Poate ca ei cred ca e bine ceea ce face preotu asa ca ori nu ii mai cununi ori dai banii la preot si inghiti.

| darrio2007 a răspuns:

Banii ti-i cere Biserica prin preotii respectivi.Nu are nici o legatura Iisus cu asa ceva.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru darrio2007):

Şi dacă nu dai ce se întâmplă?

| darrio2007 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Nu iti oficiaza slujba de cununie.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru darrio2007):

Şi cum mă afectează pe mine asta? Ce am de pierdut?

| darrio2007 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Nu mai poti cununa.Ce e greu asa.Cati ani ai? Parca ai fi copil.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru darrio2007):

Am 21 de ani, însă nu sunt obişnuit cu practicile ăstea inutile. Nici nu am de gând să fiu, era dar o simplă curiozitate.

| darrio2007 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Ai spus ca vrei sa cununi niste tineri.Ce sa inteleg? Ca ai postat aceasta intrebare la misto sau ai scris ce ti-a trecut prin cap? Si tu vad ca esti foarte tanar pentru a cununa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ti-a cerut Iisus sau Dumnezeu bani la botez?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, prin intermediul preotilor. Chiar nu stiai ca se practica, sau faci pe prostul cu mine?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu fac pe prostul dar este de vina cine da nu cine cere.

| anonim4565 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acei ce cer bani pentru slujbe fac un pacat
toti vor avea rasplata

| anonim4565 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar daca esti la biserica si trebuie sa platesti sa zicem pentru caldura sa cumpere lemne asta e nevoie si nu e pacat dar sa iei bani pentru inmormantare e ceva rau

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si daca afli contul, spune-l aici, nu fi calic sa iei toti banii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se plateste la orice biserica.bank laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Era bine doar sa cununi si sa nu strigi in gura mare cautand slava lumii.a-ti vazut bai? kron cununa.extraordinar.va fi nas mare.cat de mare? da unde fac nunta? cat le da la popi? da la masa? sa-ti traiasca finii, iar voi sa traiti si sa le botezati si copii.alte comentarii sunt de prisos.felicitari.in ziua de azi, mai putin se baga sa cunune doi tineri.problema e ca trebuie sa-i calauzesti pe drumul vietii, iar tu sa le fii exemplu viu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si tu esti d-aia care cred ca dumnezeu este un nene batran, care te bate cu nuiaiua daca nu cotizezi? laughing Nu ma asteptam la alt raspuns din partea ta, doar ca raspunsul a venit cam repede. Dar, nu-i nimic, ai timp de meditatie... intre doua pahare de Madeira big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bai omule, e bine ca pazesti pepenii! laughing

| dianaaa28 a răspuns:

Ironia ta este nepotrivita. cand mergi la doctor te consulta gratis?