| pRiNcEsSa a întrebat:

As vrea sa va intreb de ce uritzi atit de mult Republica Moldova,(sau cetatenii)?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De unde ai mai scos si nazbatia asta? Chiar atat de patrunsa esti de propaganda antiromaneasca facuta de Voronin si ai lui? Desi sunt in varsta, in toti anii acestia si mai ales dupa 1989, nu am intalnit romani care sa urasca RM ori pe cetatenii ei. Ura, atata cata este, se poate indrepta impotriva acelora care sustin ca moldovenii nu sunt romani, ca limba vorbita de ei nu este romaneasca si ca toate relele vin de la Romania. Daca si tu te afli printre acestia, este de inteles ca percepi ca esti urata de romani dar de aici si pana la generalizarea facuta de tine este o cale foarte lunga pentru un om rational si nepatruns de propaganda antiromaneasca. S-auzim si de bine!

20 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

De unde ai mai scos-o si pe-asta?
Tu nu prea stii ce inseamna ura! Daca am uri RM si pe cetatenii ei, am intra, poate, cu tancurile peste ei.
Pe de alta parte, nici nu poti iubi, neaparat, niste oameni, respectiv o tara, pe care nu le cunosti.
Eu personal nu iubesc si nu urasc moldovenii mai mult decat urasc sau iubesc pe cei din Congo, sa zicem, sau din Groenlanda.

| MisterKat a răspuns:

Nu pot sa zic ca urasc cetatenii Republicii Moldova, dar ii urasc pe cei care nu vor sa vorbeasca romana si vorbesc rusa. Limba oficiala in RM este moldovoneasca care e de fapt romana ci nu RUSA! Pe mine asta ma nauceste si reprezinta un gest de indiferenta fata de Romania si de tot ceea ce a inseamnat Romania (si poate mai inseamna) pentru RM! Cred ca ei ne urasc pe noi, asta cred eu, din moment ce multi vorbesc rusa ci nu romana(si mai au si nume romanesti mai ales) asta este foarte urat, e un fel de sictir! Uite, am si argumente: http://www.publika.md/......74981.html Vezi si tu in ce limba vorbesc majoritatea cetatenilor din RM. Nu toti cei care vorbeau in acel interviu erau rusi, sunt sigur ca au fost crescuti si sunt cetateni ai RM, dar de-ai dracu' ce sunt ei, nu vorbesc romana. Un alt caz : http://www.curaj.net/? p=48167 http://www.curaj.net/? p=48167 Si inca ceva care ar putea fi "cireasa de pe tort" sau "bomboana de pe coliva": http://www.ziare.com/......st-1029028 Deci, acesti moldoveni nu sunt oare niste jigodii?! Cred ca mare parte din cei din RM gandesc la fel ca si cei din aceste cazuri... Sanatate! La multi ani!

NOname
| NOname a răspuns:

Nu este deloc adevarat.
De unde ai tras aceasta concluzie?
Vorbim aceeasi limba, avem acelasi sange. De ce sa ne uram?! Ar fi chiar absurd.

| Nicoleta a răspuns:

Cine ii uraste?
Eu una nu happy

| noktambul a răspuns:

Am zis eu asa ceva?!?

| Dragosgan a răspuns:

Cine i uraste? sunt fratii noastrii...

| Radioactive a răspuns:

Eu nu urasc pe nimeni din Moldova, doamne ferseste!

| deny a răspuns:

De ce sa-i urim? sunt si ei oameni

| rapidist a răspuns:

Eu nu urasc nici republica si nici cetatenii mai ales ca sunt fete frumoase pe acolo.

| sky_6636 a răspuns:

Nu am nimeni cu nimic
toti suntem "oameni":p

| sheryn a răspuns:

Eu ii adorbatting eyelashes, mai ales felul cum vbbig grin

| pRiNcEsSa explică:

Nu sunt deloc comunista, si nici nu sunt rea deloc.nu imi place politica, dar niste cunoscuti de ai mei mi-au zis ca cind au venit sa-si faca studiile la Romania, romanii se uitau cam aiurea la ei...de asta am si intrebat! Daca sincer ma bucura foarte mult faptul ca nu este adevarat si chiar mai mult, va multumesc tututor celor care mi-ati scris contrariu.MULTUMESC DIN SUFLET

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu personal nu urasc nici Republica Moldova nici pe cetatenii ei tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am prieteni si rude de acolo.sant oameni fantastici.sinceri.frumosi.adevarati moldoveni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot purta ura nimanui.
In particular as adauga:
nu iubesc si nu urasc, ceva ce nu cunosc...

| Nicole a răspuns:

MisterKat >>> Salut, eu sunt din Republica Moldova.Sa stii ca si eu nu prea iubesc rusii de la noi din tara mai bine spus `comunistii`.
Dar, ceva timp in urma toate universitatile a Republicii Moldova erau ruse ( cel putin cind isi faceau studiile parintii mei) ca na-veau incotrowinking

Eu nu vorbesc rusa in familie, ci doar daca se gaseste cineva ceva sa ma intrebe sau ceva de genu. happy

Succes happy

Răspuns utilizator avertizat
| TpuNoName123 a răspuns:

Nimeni nu vă urăşte din România, doar pe cei care nu vorbesc limba Română...ci Rusă. Dacă voi vreţi să fiţi comunişti, rămâneţi aşa.Noi nu vă urâm.

| Ana_9506 a răspuns:

Accentul si prostia

| Lapusic a răspuns:

Voi aveti o parere gresita noi nu urim tara nici cetatenii