| Anonim8542065431139 a întrebat:

Asta e incredibil! straight face Am o colega in clasa (am intrat la liceu anul asta) care a avut cancer pe retina la 3 ani, si-a pierdut un ochi si poarta bretonul peste ca sa-si ascunda defectul...chestia e ca e discriminata in permanenta de profesori si directoare...acum cateva saptamani a intrat directoarea in clasa si, stiind ce problema are colega mea, i-a zis sa nu mai vina cu bretonul si daca vrea sa vina cu ochelari de soare... straight face dirigintele i-a spus mamei ei la telefon ca deobicei elevii cu handicap nu prea rezista pana in clasa a 12-a decat daca invata de 9 sau de 10... avem colegi in clasa care fac misto pe seama problemei ei si i-a zis asta dirigintelui, i-a zis prima oara ca o ajuta, dar dupa ce a auzit-o profesoara de geografie injurindu-i pe colegij aia si i-a spus dirigintelui chestia asta, dirigintele a zis ca nu o mai ajuta si i-a dat o replica de genul "daca nu imi lasi elevii in pace vei avea de-a face cu mine!"...vor sa o exmatriculeze pentru ca sunt foarte multe chestii de declarat, de semnat, e multa bataie de cap pentru a o pastra in baza de date a spitalului...mi-a zis colega mea ca odata a trebuit dirigintele sa-i faca o declaratie de 50 de pagini pentru nu stiu ce chestie psihopedagogica...si au mai fost multe altele pe langa asta..intr-adevar, sistemul e de..., dar oricum ar fi, nu au voie sa o disctimineze, hai acum sa vad cu pietre in copil pentru chestia asta, serios, dupa ce ca le are si ea pe ale eu destule, mai vin si tampitii astia de profesori...in orice caz, noi ne-am gandit sa-i inregistram si pe diriginte si pe directoare cand mai apar astfel de discutii...dar mai departe ce putem face cu inregistrarile? Cum procedam?

Răspuns Câştigător
| pufulescu a răspuns:

Http://www.cncd.org.ro/contact/
Inregistrati profesorii, asa zisii pedagogi si incepeti prin a contacta organizatia de la link-ul de mai sus, expuneti problema si ei va vor spune ce e de facut! Foarte bine procedezi, raporteaza aceste fapte oribile!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inteleg ca acei colegi, care isi bat joc de colega ta, sunt niste idioti si necivilizati, dar chiar si profesorii?
Ar trebui ca acea colega si parintii ei sa-i reclame la ISJ. De asemenea toti colegii, care sunt civilizati, ar trebui s-o ajutati si sa-i luati apararea.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Ii poti recomanda sa ia legatura cu noi. Vrem sa o ajutam sa ii fie mai bine.
Poate primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul ei de discutii sau poate fi prietenul ei atunci cand se confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poate afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care se confrunta reprezinta subiecte delicate si s-ar putea simti in largul ei mai degraba in mediul online, o poti indruma sa ne sa ne transmita mesajul ei la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa o ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti suntem oameni si cu 2 si cu 3 si cu un ochi si cu breton.Insa in tara asta de *** numai hartiile semnate de directori prosti si pampalai ce poarta ochelari de cal si inpun reguli comuniste, acesti oameni sunt desconsiderati.Sunt sigur ca e foarte frumoasa fata.

| Anonim8542065431139 explică:

Ioandelsal, nu prea se lasa ajutata, o deranjeaza, prefera sa se chinuie decat sa o ajute cineva, dar a fost de acord cu inregistratul... pufulescu, multumesc! Si mai era cineva care zicea ceva despre o scoala speciala, nu e o solutie! Persoanele cu probleme de genul asta trebuie ajutate sa se integreze in societate, nu izolate!