| FlorinMarius123 a întrebat:

Sa va spun ce mi s-a intamplat: Un coleg si-a batut joc de un alt coleg in fata clasei, il punea sa-i stearga papucii, il punea-n genunghi.Cand l-a pus in genunchi am zis nu fa asta! si l-am impins pe cel din genunchi atunci. Avem o colega curva, proasta, drogata si a zis ca eu si cu inca un coleg l-am pus pe ``copilul bajocorit `` sa faca ceva pentru noi, tot asa rusinos, dar nu este adevarat! Directoarea pe ea o crede avand in vedere ca toata clasa a zis ca nu ii adevarat ce a zis, si toti profesorii sunt cu mine si dirigintele ma apara.Eu sunt a 8-a dar nu am mai facut probleme de pe clasa a 5-a iar acuma asta ma iveste. Ce as putea face, ca directoarea i-a zis dirigintelui ca eu sunt ``autor pasiv`` nu este adevarat ca am luat atitudine impingandul pe cel din genunchi, si i-am spus si celui care il batjocorea sa inceteze... poate sa imi scada nota la purtare ( am avut in toti ani numai 10 mama niciodata nu a fost chemata la scoala din vina mea )

6 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Florin,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| OneGirl15 a răspuns:

Hei, imi pare sincer rau de ceea ce ti s-a intamplat. Stiu cum e sa ai colegi asa de,, buni". Incearca sa vorbesti cu mama ta si sa ii spui ceva de genul:,, Mama, eu nu am facut probleme de 3 ani! De ce as face acum"... Roaga-l pe colegul pe care l-ai ajutat sa confirme ce ai facut. Succes! happy

| OneGirl15 a răspuns:

Hei, imi pare rau pentru ceea ce ti s-a intamplat. Sincer, te compatimesc. Stiu si eu cum e sa ai asa colegi,, buni". Nu am trecut prin asa ceva, dar incerca sa vorbesti cu mama. Daca ai un prieten/prietena bun/buna in clasa, roaga-l/roag-o sa confirme ceea ce ai facut, la fel si colegul pe care l-ai ajutat. Nu prea cred ca te-am ajutat, dar iti doresc succes! happy

| anamaria1001 a răspuns:

Nu mi-as face grij eu i-as zice mamei adevarul si daca te crede te va apara daca toti profesori si elevi sunt de acord cu tine nu cred ca va lua nimeni masuri. Sper ca am putut sa te ajut.

| xXxJoJoxXx a răspuns:

Nu poti face nimic fara dovezi sau martori... sau poti sa vorbesti cu ea si daca nu te ceede sa ii zici ceva de genul: "Gata ca m.am lamurit, deci nu ma credeti, atunci credeti.o pe drogata aia ca doar toti colegii stiu ca e drogata, scadetimi nota la purtare si gata... m.am saturat... ", dar iti trebuie mult tupeu si copilul acela care a fost impins nu a zis cine l.a impins?