| AlexandruSN a întrebat:

Astazi in STB, un controlor mi-a cerut cardul de calatorie, iar eu nu achitasem, iar dupa a zis sa ii dau buletinul sa vada daca sunt elev si am abonament, i l-am dat si dupa mi l-a dat inapoi si a plecat si a zis ca imi vine amenda sau asa am inteles eu. Nu a facut nici un proces verbal sau ceva de genul, primesc amenda?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ti-a notat datele de pe cartea de identitate atunci n-are cum sa te amendeze, fara acestea nu poate incheia procesul-verbal de contraventie. Probabil va raporta ca a dat un avertisment, pentru acesta nu este nevoie sa incheie procesul-verbal de contraventie.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu a notat nimic. nu are pe ce bază să te amendeze.