| AlexandruAAA a întrebat:

Putin ajutor va rog. Azi m-am urcat fara bilet in autobuz si am fost prins de controlor laughing. Mi-a cerut sa-i arat buletinul sau carnetul de elev. I-am spus ca nu le am la mine. Dupa care mi-a cerut sa-i spun datele si nu ii le-am dat corecte pe toate. Am schimbat prenumele, Ziua in care m-am nascut si adresa. Dupa ce am plecat nu m-a pus sa semnez vreun proces verbal si nu mi-a dat niti vreun document. Credeti ca imi poate da amenda daca datele pe care le-am trecut mai sus le-am dat gresite?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OG 2/2001, citez:
"ART.17.Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele şi calitatea agentului constatator, numele şi prenumele contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei sãvârşite şi a datei comiterii acesteia sau a semnãturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata şi din oficiu."
Daca prenumele este gresit atunci inseamna ca lipseste si p.v.c. va fi nul.
De asemenea daca adresa nu este corecta inseamna ca nu-l vei primi si se va intoarce la firma de transport cu mentiunea ca destinatarul este necunoscut la adresa respectiva.
In orice caz opinez ca nu vei fi amendat.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod sigur nu vei fi amendat, nu are cum sa te amendeze fara date corecte.

| AlexandruAAA explică (pentru Ioandelasal):

Salut. Problema e ca nu toate datele le-am dat incorecte. De exemplu numele de familie si numele meu ii le-am dat corecte. Doar prenumele l-am modificat. La data nasteri am modificat doar ziua nu si luna si anul. Adresa i-am dato pe toata incorecta laughing. Din cate stiu ei pot sa imi dea amenda stiind doar numele, varsta si localitatea. E adevarat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlexandruAAA):

Conform OG 2/2001, citez:
"ART.17.Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele şi calitatea agentului constatator, numele şi prenumele contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei sãvârşite şi a datei comiterii acesteia sau a semnãturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata şi din oficiu."
Daca prenumele este gresit atunci inseamna ca lipseste si p.v.c. va fi nul.
De asemenea daca adresa nu este corecta inseamna ca nu-l vei primi si se va intoarce la firma de transport cu mentiunea ca destinatarul este necunoscut la adresa respectiva.
In orice caz opinez ca nu vei fi amendat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru nesimtire nu se da amenda din pacate.

Pentru mersul fara bilet ai scapat ca nu are cui sa mai trimita amenda.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Tu ești puțin șiret, altfel spus, vrei să ieși nepătat din toate situațiile create. Ți se pare mai convenabil să minți, decât să fii responsabil pentru greșelile făcute. Se spune că viclenia este un înlocuitor al inteligenței, doar că este un înlocuitor foarte prost. Deunăzi, ai mai pus o întrebare, al cărui răspuns te frământa. Bănuiam că și acolo, ai recurs la tertipuri ieftine, pentru a ieși basma curată, din situația creată.
Știu că uneori, avem tendința să ascundem realitatea jenantă în care ne aflăm, dar e bine să învățăm, a ne asuma greșelile. Poate că acel controlor de pe autobuz, ar fi trecut cu vederea incidentul, dacă i-ai fi cerut scuze, pe un ton frumos. Și acum, ai fi avut și tu, inima liniștită...