| SnakeEys a întrebat:

Deci, am fost astazi prins in 32 de un controlor cu o prietena. Eu am abonament(nominal) valabil dar prietena mea nu. Cand ma intreaba daca e pentru 2 persoane ii zic da, ca poate na' nu se uita bine si scapa. Nu a mers. Bagam clasica nu avem bani nu avem buletinele la noi etc, dar imi retine cardul. Fata pleaca sa caute un bancomat dar o prind din urma si ii zic sa plecam mai departe ca nu au ce sa ii faca, asta e pierd eu abonamentul de 25 de lei, macar nu e 50. Cand dam sa plecam imi returneaza cardul si imi spune ca o sa primesc acasa o amenda de 5 mil ca am facut pe desteptul si am refuzat sa platesc, mie pentru ca am zis ca e pentru ambele persoane. 1 Pot sa primesc o amenda daca nu am vazut/semnat niciun proces verbal?
2 Cardul meu contine date personale de genul CNP, adresa etc pe care ei pot sa le vizualizeze?
3 Daca chiar primesc o amenda pe treaba asta pot sa o contest zicand ca aveam abonament ba chiar valabil si baza lor de date dovedeste asta?
As aprecia raspunsuri sau pareri in legatura cu ce am intrebat, nu lucruri de genul : "Ai furat sistemul" "Ati calatorit ilegal" etc. Multumesc.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cum adica abonament pentru doua persoane? Abonamentul este nominal, pentru o persoana.

| SnakeEys explică (pentru darrio2007):

In caz ca am compostat pe langa abonament. El a intrebat eu am zis da crezand ca nu are ce sa strice

| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti primii amenda acasa, odata ce ti-au luat deja datele din abonament. Din pacate, nu stiu cat va fi amenda, asta vei vedea tu cand o primesti.

| Drimmero a răspuns:

Nu iti va da nicio amenda, a vrut sa se dea interesant, ti-a dat avertisment, asa fac ei cand vin la intimidare. Nu au voie sa te amendeze fara niciun proces verbal,, cand nu-ti dau procesul e vrajeala ca ti-ar veni acasa, asta e asa sa te sperie, mai ales ca tu aveai abonament validat pentru tine.

| Demidol a răspuns:

Nu stiu cum e cu cardurile in orasul tau. Dar in general, chiar daca nu au inscrise pe ele, au in sistem toate datele tale. E suficient sa ia numarul cardului si te gasesc in sistem.
Nu poti contesta, pentru ca ai card de o persoana nu de doua. Chiar daca vei contesta, nu castigi nimic.

| SnakeEys explică (pentru Demidol):

Ce dovada au ei ca eu am zis ca e validat pentru 2 persoane

| Demidol a răspuns (pentru SnakeEys):

Tu ai recunoscut. Nu le trebuie dovada scrisa. Erau in timpul serviciului, tu ai recunoscut, e suficient. La o adica, ei sunt mai credibili decat tine. Iar daca in masina mai erau si camere de supraveghere, totul a fost inregistrat. Inclusiv ca ati fugit din masina. Cea ce v incrimineaza si fara martori.

| Phantelul a răspuns:

Din cate stiu eu ca sa validezi pentru ambele persoane trebuie sa validezi odata si apoi sa apesi pe butonul "2" si iar. Oricum amenda de 500 de lei acasa laughing nu se poate ori luai pe loc 50 de lei amenda ori 100 lei ( parca asa era nu sunt sigur acasa ), dar in niciun caz 500 lei si da pe abonament sunt datele tale.

| SnakeEys explică (pentru Phantelul):

Daca au datele mele atunci de ce intreaba tot timpul de buletin si completeaza abia dupa procesul verbal